1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. BaBaZuLa
BaBaZuLa

BaBaZuLa

Türkiye'de belli bir tür içine dahil edemeyeceğimiz ender gruplardan biri olan BaBaZula, 21 Ekim 2017'de Hilton Garden Inn'de 360 İzmir Restaurant & Bar'da sahne alacak.

A+A-

Mehmet Özdoğru

Ender gruplardan biri olan BabaZula ; 1996 yılında Dervis Zaim’in Tabutta Rövaşata adlı filmine müzik yapmak üzere kurulan grup 2017’e geldiğimizde Amerika’dan Japonya’ya, Kanada’dan , Brezilya’ya ve Avrupa’nın birçok ülkesine giderek ülkemizin müzik elçisi olacağından habersizdi elbet.  Söz ve besteleri kendilerine ait olan grup, geleneksel halk müziğinden besleniyor ve müzikal köklerimizden aldıklarını çağdaş müzikle birleştiriyorlar.    
 
 Bunu yaparken kolaya kaçmıyorlar, bu yüzden yaptıkları özgün oluyor, taklit edilemiyor. Bir yanda funk, diğer yanda elektronik var ama hepsinin beslendiğI nokta memleket topraklarında  yapılan müzik, ortaya çıkan ise Türkçe , saykedelik.    
  
Aşık Veysel, Aşık Mahzuni, Barış Manço, Moğollar’dan etkilendikleri Kadar Jimi  Hendrix , Bob Marley, Santana, The Doors’dan da esinleniyorlar.    
  
20.yıllarını ‘’XX‘’    albümü ile taçlandıran  BaBa ZuLa, bu özgünlüğü yakalayabildiği için sadece bu topraklarda değil dünyanın her yerinde ilgiyle dinleniyor. Albümleri bir kenara sahne performansları da takdire şayan. Dans ve teatrel ögelerle müziklerini ve düşüncelerini görsel olarak da desteklerken seyirciyle tek vücut oluyor  ve adeta şamanik bir ayin sunuyorlar.  Bu noktada şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: BaBaZuLa konseri izlememiş bir insan çok şey kaybeder!