1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Günaydın Group'tan demiryolu taşımacılığına büyük yatırım
Günaydın Group'tan demiryolu taşımacılığına büyük yatırım

Günaydın Group'tan demiryolu taşımacılığına büyük yatırım

Lojistk sektörünün güçlü kuruluşu Günaydın Group, Denizli Sarayköy ve Aydın İmamköy'ün ardından üçüncü demiryolu lojistik merkezini Balıkesir Lojistik Köyü'nde hizmete açtı.

A+A-

Bir ay içinde Söke'de de demiryolu lojistik merkezini faaliyete geçirecek Günaydın Group, yeni yatırımıyla birlikte 2 yıl içinde 4 demiryolu lojistik merkezi kurmuş olacak.

Günaydın Group, ayrıca önümüzdeki 2 yıl içinde 2 adet daha demiryolu lojistik merkezi kurmayı hedefliyor.

Balıkesir Lojistik Merkezi'nin sektördeki önemli yatırımlardan biri olduğuna dikkat çeken Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın, ''Günaydın Group olarak 50'nci yılımızı kutlarken yine yatırımlarımıza demiryolu üzerinde hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Lojistiğin tüm süreçlerinde faaliyet gösteriyoruz. Karayolundan başlayıp, denizyolu, havayolu ve son olarak da demiryolu ile devam eden sektördeki yolculuğumuzda bölgesinde lider bir konuma geldik'' dedi.

ALT YAPIMIZI GELİŞTİRMELİYİZ

Son iki yıldır en fazla yatırımı demiryolu üzerinde yaptıklarına dikkat çeken Erol Günaydın, Denizli Sarayköy ve Aydın İmamköy istasyonlarından sonra üçüncü istasyonlarının Balıkesir'de hizmete başladığı müjdesini verdi.

Yakın zamanda sanayicilerle bir araya gelerek güzel bir açılıs yapmayı planladıklarını aktaran Erol Günaydın, ''Son olarak da Söke istasyonumuz bir ay içinde faaliyete geçecek. Böylece demiryolu üzerinde hizmet veren dördüncü lojistik merkezimizi de devreye almış olacağız'' diye konuştu.

Günaydın Group olarak lojistik merkezlerini çok önemsediklerini vurgulayan Erol Günaydın sözlerini şöyle sürdürdü: ''Biz açtığımız merkezlerde sadece demiryollarına hizmet üretmiyoruz. Hemen arkasından o bölge için iç taşıma, parsiyel taşıma ve diğer hizmetlerimizi de devreye alıyoruz. Bu da hizmet verdiğimiz tüm servislerin bu bölgelere de taşınması anlamına geliyor. Firma olarak demiryolunu seçmemizin nedeni bölgede ekonomi yaratması ve uygun maaliyetlerle hizmet veriyor olması. Ülkemizin ekonomik ve sektörel anlamda güzel hedefleri var. Günaydın Group olarak biz de o hedeflere gidileceğine inanıyoruz. Demiryolu taşımacılığında da Türkiye'nin ciddi hedefleri var. Ancak altyapımızı geliştirmeden o hedeflere ulaşmamız mümkün değil. Ege'nin kuzeyinde elektrifikasyon demiryolu üzerinden bitmek üzere. Bu çok önemli bir adım çünkü, daha ekonomik hizmet vermek için elektrikli lokomotiflerin devreye alınması lazım. Devreye alınır alınmaz bölgedeki yükün demiryoluna yönelmesini bekliyorum. O yüzden biz firma olarak bu bölgelere yatırım yapmaya devam ediyoruz''

DEMİRYOLUNUN PAYI ARTMALI

Gelişmiş ülkelerdeki toplam demiryolu taşıma oranlarının yüzde onbeş ile yirmi arasında bulunduğunun altını çizen Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Günaydın ise Türkiye'nin hala yüzde beşlerde olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye'de geçtiğimiz yıl 650 milyon ton yükün taşındığını belirten Şenol Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu miktarın sadece yirmibeşmilyonu demiryolundan hareket etmiş. Bu da yüzde üç yapar. Hedefimiz yüzde onbeş. Toplam taşınmanın yüzde on beşi demiryolu üzerinden taşınması isteniyor; çünkü yük arttıkça bütün yükü karayoluna yükleyemeyiz. Buna ne kaynak ne de karayolu yeter. Bu yüzden sadece ekonomik nedenlerden değil yükün taşınabilmesi için de demiryolunun kullanılması zorunlu hale gelecek. Ulaştırma bakanlığımız demiryolu taşımacılığına önem veriyor. Biz de demiryolunun ekonomik gelişimde lokomotif olacağına inanıyoruz. Katma değer oluşturan yer altı zenginliklerimizi dünyanın her tarafına gönderebilmek konusunda lojistik maliyetleri yüksek önem taşıyor. Maliyetlerimizin yüksekliğinden dolayı rekabet gücümüz düşük. Bundan dolayı alt yapımızı güçlendirmeli ve madencilerimize avantajlı lojistik çözümler sunabilmek için maliyetlerimizi asgariye indirmeliyiz. Yeryüzünde üretilen her ürün için yüzde 25 lojistik maliyeti söz konusu olduğunu unutmayalım.''

Önümüzdeki 2 yıl içinde iki lojistik merkezi oluşturmayı hedeflediklerini de hatırlatan Şenol Günaydın, Günaydın olarak Türkiye'nin altı noktasında demiryolu bağlantılı lojistik merkezi oluşturmuş olacaklarını dile getirdi.

Bu yatırımların ardından Türkiye'nin toplam yükünün yüzde doksan olduğu bölgelerde konumlanmış olacakları bilgisini veren Günaydın şunları söyledi: “Faaliyete geçirdiğimiz Balıkesir istasyonumuzdan Balıkesir sanayisi ve tarım sektörüne de fayda sağlayarak ekonomi yaratabilirsek ve hükümetin yaptığı altyapının sanayiciye uzanmasına vesile olabilirsek mutluluk duyacağız” dedi.