1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. 3D Yazıcıların Sağlık Alanındaki Yeri
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

3D Yazıcıların Sağlık Alanındaki Yeri

A+A-

3D yazıcı teknolojisi günümüzde pek çok alanda kullanılarak zaman ve emek harcamalarının önüne geçiyor. Özellikle de kritik alanlarda önemli işlevler üstlenen bu araçlar gün geçtikçe daha da gelişiyor ve yaygınlaşıyor.

Sağlık alanında kullanılan bu yazıcılar önemli sorunların ve hayati problemlerin önüne geçecek gibi duruyor. Peki, sağlık alanında 3D yazıcı nasıl kullanılır, hangi işlevleri üstlenir?

3D Yazıcılar ve Sağlık Sektöründeki Yeri

3D yazıcı sanal ortamlarda tasarımı yapılan ürünler içerdiği teknoloji sayesinde somut ürünlere dönüştüren bir makinedir. Bu makinelerde baskı yapılmadan önce SolidWorks gibi programlar aracılığıyla çeşitli tasarımlar meydana getirilir. Bu tasarımlar çeşitli dilimleyiciler aracılığıyla yazıcıya uygun formatlara dönüştürülür ve baskıya hazır hale getirilir. Yazıcının üst bölgesinde bulunan ve nozzle olarak isimlendirilen bölge yeteri kadar ısındığında kullanılan hammadde iplik iplik eritilerek bir bütün meydana getirilir. 

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız kıyafetler, saatler, gözlükler ve daha pek çok ürün 3D yazıcı teknolojisi sayesinde üretilebildi. Sağlık alanında bu teknoloji büyük bir çığır açarak pek çok sorunun çözümüne katkı sağlayacak gibi görünüyor. Şu anda sağlık alanında yapay organ basımları, kemik dokusu üretimleri ve protez üretimi gibi pek çok içerik üretimi yapılabilmektedir. 

Sağlık İçin Hangi İçerikler Üretilebilir?

Sağlığın pek çok alanında 3D yazıcı teknolojisi kullanılarak başarılı sonuçlar alınıyor. Dental uygulamalar, bacak protezleri, yeni doğan modelleri, kişisel cerrahi araçlar, işitme yardımcı araçları, ortopedik implantlar ve pek çok cerrahi araç 3D yazıcılar sayesinde üretilebiliyor. Bu teknolojinin gelişimi sağlık alanında 3D yazıcı kullanımı ile hayat kurtarmaya da yardımcı oluyor. Özellikle kemik dokusu ile ilgili hastalıklarda 3D yazıcılar ile üretilen ürünler sayesinde başarılı operasyonlar gerçekleştirilmiştir. Yapay organ üretimi, kafatası üretimi, yumuşak dokular ve hücre baskıları gibi pek çok kritik ihtiyaç için bu yazıcılar kullanılmaya başlanmıştır. Bu üretimler sayesinde hastalıkların tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilebilecek. 

Ön Teşhis ve Tedavide 3D Yazıcı Kullanımı

3D yazıcılar kritik sağlık ürünlerinin üretiminin yanı sıra teşhis aşaması için de önemli işlevlere sahiptir. Günümüzde özellikle ameliyatlar öncesinde çekilen çeşitli emarlar sonucu ameliyat edilecek bölümün 3 boyutlu haritası oluşturulabiliyor. Bu sonuçlar 3D yazıcı sayesinde somut ürün haline getirilerek ameliyat esnasında olacaklar hakkında fikir edinmeye katkı sağlıyor. Özellikle diş operasyonları öncesi oluşturulan topografik haritalar sayesinde işlemlerin ön pratiğinin yapılabilmesi sağlanıyor. Bu işlevleri ile sağlık alanında 3D yazıcı kullanımı gün geçtikçe daha da önemli hale geliyor.

Bioprinting ve 3D Yazıcı Kullanımı

3D yazıcı ile ilgili en önemli gelişmelerden birisi de bioprinting uygulamalarıdır. Pek çok üniversite ve sağlık kuruluşu çeşitli organları aslına bağlı kalarak bu yazıcılar sayesinde üretebilmiştir. Bioprinting adı verilen bu işlemler için başarılı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Kafatası implantı üretimi, damar üretiminin gerçekleşmesi gibi başarılı sonuçlar gelecekte sağlık alanı için umut verici çalışmalar olmuştur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar