1. YAZARLAR

  2. Feryal Vural

  3. 4 Ekim Hayvanları İnsanlardan Koruma Günü
Feryal Vural

Feryal Vural

Yazarın Tüm Yazıları >

4 Ekim Hayvanları İnsanlardan Koruma Günü

A+A-

Hayvanlara karşı yapılan haksızlıkları ve kötü muameleyi gören, tüm dünyadan hayvan dernekleri 1931 yılında, Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu kurdular. 4 Ekim’i de Hayvanları Koruma Günü ilan ettiler.

Bence, bu günün adı “Hayvanları İnsanlardan Koruma Günü “ olmalıydı. Çünkü hayvanlara insanlardan başka hiç bir canlının zararı dokunmuyor. 

Niye “Çevreyi Koruma, Doğayı Koruma, Hayvanları Koruma” gibi günler var ki? Niye, kimden korunsunlar?

ab679c8d-9e64-4dee-9f81-1bb13d88c3a2.jpg

Hiç bir canlı, bir hayvanı alıp tecavüz etmiyor, uzuvlarını kesmiyor, işkence edip, gözlerini oymuyor. Eve beslemek için alıp, canı sıkılınca dışarı atmıyor. Başka hiç bir canlı, barınak adı verilen hapishanelerde onları aç susuz, yaralı, hasta bırakıp ölmesine göz yummuyor. 

İnsandan başka hiç bir canlı, bir hayvanı, hobi diye öldürüp, adına avcılık demiyor. Eğlenmek amacıyla hiç bir başka canlı, hayvanları sirklerde, döverek ve korkutarak eğitip, onları ağlatarak para kazanmıyor. 

Başka hiç bir canlı, bir hayvanın kürkünü giymek için, onu canlı canlı dövüp, öldürmüyor. Ya da canlı canlı tüylerini yolmuyor. Laboratuvarlarda denek olarak kullanmıyor. 

Hiç bir canlı, hiç bir hayvanı bilinçli olarak birbiriyle dövüştürmüyor. Hayvanlara acı çektirmekle ilgili festivaller, güreşler düzenlemiyor.

Daha sayamayacağım niceleri...

16db0e77-4cc1-4820-ac6c-2a8385fa5e96.jpg

Kesinlikle ilk önce ailelerin bilinçlenmesi lazım. Kedi ya da köpeğe yaklaşmaya çalışan çocuğuna, “Aman uzak dur, ısırır, tırmalar, mikrop kaparsın” diyen büyüklerin, “Hadi uyu hemen. Köpek geliyor bak.“ diyen annelerin bilinçlenmesi lazım. Onlardan ümidi kesersek, yeni yetişen nesillerin kalplerine hayvan sevgisini yerleştirmemiz lazım, ki aynı olayları yaşamayalım.

Onca işkenceye maruz kalan, zehirlenip öldürülen köpekler, insanoğlunun yoldaşı olan ilk evcilleştirilmiş hayvanlardır. O insanlar şu anı bilseler, hayvanları evcilleştirme yoluna giderler miydi acaba?

İnsan, dünyaya hakim olduğuna inanan, bencil yaratık. Oysa dünyada yaşamak için sadece ona hak verilmedi. Ve bu dünyaya o kadar zarar veriyor ki, bir gün kendisi bile yer bulamayacak dünyada yaşamak için. 

Şimdi oturup, düşünüp, kutlayalım bu güzel koruma gününü.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.