1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AB'nin yaptırım kararına Kılıçdaroğlu'ndan sert tepki!
AB'nin yaptırım kararına Kılıçdaroğlu'ndan sert tepki!

AB'nin yaptırım kararına Kılıçdaroğlu'ndan sert tepki!

CHP lideri Kılıçdaroğlu, AB'nin yaptırım kararına tepki gösterdi.

A+A-

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Öncelikle bir konu üzerinde duralım. 15 Temmuz darbe girişimi. Kimden gelirse gelsin, hangi gerekçe ile gelirse gelsin darbecilere karşı çıkacağız. Türkiye'nin güçlü bir anayasaya ihtiyacı var. Hiç kimse, hiçbir grup 'Ben Anayasa değişikliğinin dışında kaldım' demeyecektir.

Anayasa kitapçığını eline aldığında bu Anayasa korunmalı diyeceği bir Anayasa'ya ihityacımız var. 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle hepimiz zarar gördü. FETÖ'nün siyasi ayağı nerede bunun bilinmesi gerek

Bir olayı hiç unutmuyorum. AKP'li kardeşlerimin vicdanına seslenmek isterim. Bir kadın öğretmen başörtülü gözaltına alınıyor. Bu kadın yeni doğum yapmış. Bu çocuğun anne sütüne ihtiyacı var. Sonra hemen bize: FETÖ'cüler. 

Darbe girişiminin üzerinden bir süre geçti. Bir baktık ki iktidar kanadının bazı kişileri bir Fetö borsasından sözetmeye başladılar. Dayısı olan parası olan dışarı çıkıyor. Gariban içeride. Siz bunları atıyorsunuz içeri. FETÖ borsasına para yatıranlar dışarıda. 
 
Fettah Tamince. Bir kişinin FETÖ'den gözaltına alınabilmesi için MİT'in MASAK'ın emniyetin raporunun olması lazım. Bu üç rapor da var. Tamince devletin protokülünde. Askeri öğrenciler içeride. Hangi gerekçeyle? Neden işlem yapılmıyor?

17-25 Aralık'tan sonra Pensilvanyaya gidip Fetullah Gülen'le görüşen kişidir. Ben bunları söylemezsem nasıl ben bütün vatandaşları kucaklıyorum diyeceğim?

Türkiyeye kara para getiriyor. Erdoğanın avukatları savunduğu için hiçbir hakim ve savcı korkudan bir şey yapamıyor. Nasıl adalet bu? İsyan etmez misiniz siz buna? Yazarı siyasetçiyi garibanı içeride tutacaksın. Aynı menzilde yürüyorlar. Herkes yargılanabilir. Herkes hakkında soruşturma açabilir. Adalet tecelli ederse başımızın üstünden yeri vardır. Alıyorsunuz ailesi de nerede olduğunu bilmiyor. Faili meçhul olmak istemiyor bu ülke. 

Ne diyoruz. Adalet ile hükmedeceksiniz. Karşınızdaki kişi kim olursa olsun. O zaman devlet devlet olur. Aksi halde devlet devletlikten çıkar. 
 
Eren Erdem hapiste FETÖ'den . Ya ne ilgisi var? Aynı şekilde Osman Kavala. Musa Kart. Hakan Kara, Güray ÖZ. Bunların bütün hayatı FETÖ ile mücadelede geçmiş. Bunlar neden hapisteler. Bilim insanları bunlar. Alın teri döküyorlar çocuklarımız için. 

251 şehidimiz oldu. Allahtan rahmet diledik. Sivilimiz askerimiz polisimiz var. Bu 251 şehit demokrasi güçlensin diye verilmiş bir bedeldir. Dolayısıyla bu şehitler ve yakınları için yardım kampanyası açacağız. Olur, açtılar. Adı dayanışma kampanyası. Elde edilecek paralar da yakınlarına verilecek. Kaç lira para toplandı diye sordular. 309 milyon lira para toplandı. Şu soruyu defalarcasordum: 309 milyon lira para nerede? Niçin vermiyorsunuz bunu? 251 şehidimiz var. Ailelere 1'er milyon verseniz yetiyor üstü kalıyor. Şehitler arasında ayrım olmaz. PKK ile mücadelede şehit düşmüştür. Şehitlerimiz 82 milyonun şehitleridir. 

15 Temmuzu milli birli ve beraberlik günü ilan ettik. Hep beraber saf tuttuk mecliste. Milletvekili arkadaşlarımız bombalar altında görev yaptılar. Vatandaş da milletvekillerini görüp sokakta direnmiştir. 

Milli kurtuluş savaşını yöneten bu meclisin yetkileri neden elinden alındı? Türkiyede ucube siyaseti yaratan bu iki liderdir. (AK Parti, MHP) 

Hangi milli birlikten sözediyorsunuz? Kendi vatandaşlarını ayırıyorsa o gayri millidir. Dış politika, eğitim , ekonomi temel sorundur. 

Dış politikanın 180 derece değişmesi lazım dedik. Dış politikada ülkenin çıkarları vardır. Dış politika milli olmak zorundadır. İktidarı muhalefeti olmaz. 

TC çıkarları her şeyin üstündedir. 

Mısırla barışacaksın. Ortak tarihimiz ve kültürümüz var Mısırla. Bu kavganın faturası Türkiye'ye ağır yansıyor. Mısır'A bir büyükelçi göndermeliyiz. Bir ülkeyle bir milletle kavga edilmez. 

Suriye ile resmi düzeyde görüşme sağlanmalı. ŞAM'A neden büyükelçi göndermiyoruz? Suriye'nin toprak bütünlüğü Türkiye'nin de çıkarınadır.

Libya'ya silah göndermekten vazgeçin. Akan Müslüman kanı. Niye insanları birbirine kırdırıyorsunuz. Orada savaşı bitirmek varken neden düşmanlığı körüklüyorsunuz.

Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kurulmalı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN AB'YE TEPKİ 

Doğu Akdeniz'deki haklarımızı sonuna kadar savunacağız. AB, Türkiye'ye karşı hep çifte standart uygulamıştır. Avrupa Birliği samimi hiçbir zaman olmamıştır. Kalkmışlar bize ambargo uygulayacaklarmış. Sen önce sözünü tut. Eğer bölgede barış istiyorsa. Siz bu barış talebine destek vermek zorundasınız. Bu yaptırımları kabul etmiyoruz. AB çifte standartlardan vagzeçmediği sürece AB'nin bu topraklarda değeri yoktur. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.