Ağız ve diş sağlığı önemli

Ağız ve diş sağlığı önemli

Prof. Dr. Fethi Atıl, ağız bölgesinin hem beslenme hem de sosyalleşme açısından önem içeren bir bölge olduğunu belirterek, uyardı.

Prof. Dr. Fethi Atıl, yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Diş sağlığının önemine işaret eden Atıl, "Bunu çok basit bir benzetmeyle açıklayacak olursak; eğer kapınızdaki paspas kirliyse içeriye giren herkes o paspastaki kiri içeriye taşıyacaktır. Dental sağlık birçok anlamda sistemik etkiye sahiptir. Ne kadar ağzınız temiz olursa o kadar vücudunuz da temiz olacaktır. Bununla birlikte ağız bölgesi, hem beslenme açısından, hem de sosyalleşme açısından önem içeren bir bölgedir. Ağzınızı ne kadar sağlıklı tutarsanız psikolojik, psikiyatrik ve sistemik olarak rahat edersiniz" dedi.

aw151113-06.jpg

Geçmişte diş çekme olayının fazla olduğunu ancak günümüzde artık diş kurtarma yoluna gidildiğini belirten Atıl, "Ben mesleğe ilk başladığım yıllarda çektiğim diş sayısı çok daha fazlaydı. Ancak artık çok daha az diş çekiyorum. Çünkü gerek tedavi bölümlerimiz, gerek kanal tedavisi bölümlerimiz, hatta pedodonti, yani çocukların diş tedavilerini yapan bölümlerimizin daha birey çocukken yeni dişlenmeye başladığı dönemde yaptığı müdahaleler ve verdiği bilgiler sayesinde artık diş çekim sayılarımız çok azaldı. Bununla birlikte bölümlerimizin özellikle artık çekilir bu, başka bir şansı yok denilen dişleri bile kurtarabildiklerini, çok uzun yıllarca dişleri ağızda tutabildikleri görüyoruz. Halkımız bu anlamda çok daha başarılı bir yolda ilerliyor. Çok daha az diş çektiriyor artık Türk halkı" diye konuştu.

"AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BİRÇOK RAHATSIZLIKTA ÖNEMLİ ETKEN"

Ağız ve diş sağlığının birçok rahatsızlıkta önemli etken olduğuna işaret eden Atıl, bu nedenle herkesi en az 6 ayda bir diş hekimine görünmeye çağırdı. Ağızda olan herhangi bir çürük veya enfeksiyonun başta kalp olmak üzere bazı rahatsızlıklara yol açabileceğini vurgulayan Atıl, şöyle devam etti: "Sadece kalbinizi değil, böbreğinizi, karaciğerinizi, beyninizi bile etkileyebilecek sorunlara yol açabilirsiniz. Hatta bunu derslerde anlatırız. Öte yandan kanser tedavisi görecekseniz, hamilelik düşünüyorsanız, hatta yurt dışına gideceksiniz, mutlaka diş hekimine görünün deriz. Fokal odak denilen bir olay vardır. Ağızda devamlı enfeksiyona yol açan bazı durumlar söz konusu olabilir. Bu enfeksiyon da bütün vücuda etki eder. Hayatı tehlikeye sokacak durumlar oluşabilir. Kemoterapi, radyoterapi, organ transplantasyonu veya hamilelik gibi süreçlerden önce ağızdaki etkenleri, enfeksiyon odaklarını, hatta enfeksiyon oluşturabilecek odakların gözden geçirilmesi ve bunların tedavisi hayati önem içermektedir."

Yeni kurulmuş bir fakülte olmakla beraber iyi yol aldıklarını ifade eden Atıl, fiziki şartlar açısından da iyi bir yere geldiklerini vurguladı. Dinamik ve yeterli bir ekiple çalışma şansına sahip olduğunu belirten Atıl, "Asistanlarımız, uzmanlık öğrencilerimiz sayı olarak ve yetenek olarak çok iyi. Uzmanlık öğrencisi tercihinde de göz önünde bulundurulan bir fakülte olmanın şansını yaşıyoruz. Öğrencilerimiz de çok iyi. Buna istinaden biz üçüncü seviye sağlık kuruluşu olarak Mersin'in ihtiyaçlarını karşılayabildiğimizi, karşılayamadığımız kısımları da ivedilikle karşılayacak duruma getirebileceğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.