AK DİKEY YAPILAR!

Önümüzdeki seçimler için AK Parti’nin İzmir teşkilatı yoğun bir çalışma içinde olduğunu söylemek, gözlerimizin gördüğünü görmezden gelmektir.

İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, teşkilatı o kadar diri ve hareketli tutmaya çalışıyor ki, her hafta bir ilçede karınca modeli, her gün bir ilçede teşkilat ziyaretleri, programlar, vatandaş endeksli çalışmalar.

Dost acı söyler misali bu çalışmalar üzerine, bir eleştiri yapmak, çalışmaları görmemezlikten gelmek değil, olsa olsa çalışılmadığını düşündüğün alan fikrini paylaşmaktır.

AK Parti’nin yerel veya genel seçim sonuçlarının sayısal analizinde hep aynı sonuçlar çıkmıştır.

AK Parti dikeyler de yok, yataylar çok.

Peki dikeylerde bu kadar çalışma ve bu kadar çalışmayı gösteren unsurlar içinde dahi neden yok?

Asıl analiz yapılması gerekeni konu!

Rakamlar bir şeyleri gösterir ama bir şeyleri anlamak, tamamen akıl meselesidir.

AK Parti’nin dikeylerde oy kaybetmesinin nedeninin, dikey dediğimiz yüksek binaların olduğu kesimlerde oturan seçmenin, katı görüşlü, partizan, baskı altında olmasıyla alakalı olduğunu hiç düşünmüyorum.

Öyle olsaydı, son 15 yılı saymazsanız, İzmir’in demokrat eksenli seçmenlerinin İzmir’de merkez sağ konumunda olan birçok partiyi birinci yaptığını, belediye başkanı adaylarını seçtiğini siyaset tarihi yazamazdı.

Yani İzmir’in, hamurunda bir demokrat, merkez sağ eğilimi var.

istanbul-un-beton-tarla.jpg

Önemli olan o kesimi bulmak, o kesime ulaşabilmek ve o kesimle iletişim halinde olabilmek.

İşte rakamların gösterdiği gerçekler ile AK Parti teşkilatının gösterdiği çalışmadaki eksiklik burada örtüşüyor.

Dikey kesimler dediğimiz bu kesimlerde oturan, çalışan ve yaşayan partinin her hangi yapısında görevli olanların, üzerine düşeni yerine getirmekte bir eksiklik var.

Ama isteyerek, ama istemeyerek!

Dikey kesimlerde oturan, çalışan, yaşayan ve teşkilat içinde görev yapanların, çevrelerinde seçmen çalışma yapmak yerine, AK Parti’nin oy yoğunluğu olan yatay kesimlerde seçmen çalışma yapması ise, başlı başına büyük hata, büyük kandırmaca, büyük tehlike!

AK Parti’nin, dikey bölgelerde seçmen çalışması yapmadığı, yapamadığı gibi, yapılmasının yolunu da açamayana, ya yerel siyasetin ne olduğunu öğretmesi gerekiyor, ya da AK Parti’nin ne olmadığını.

Siyasetin dip notu:

Çevrende oturan seçmeni tanımıyor, bilmiyor ve onayını alamıyorsan, partin için siyaset yapmıyor, partinin içinde siyaset yapıyorsun demektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.