PANDEMİ VE KURBAN BAYRAMI

Uzun zamandır şöyle rahat bir bayram geçirmedik. Sürekli maskeler yüzümüzde büyükler küçüklere mesafeli küçükler büyüklere mesafeli olmak zorunda kaldı. Yapılan tüm çalışmalar gerek aşılama gerekse toplumsal bağışıklığımızın artması biraz olsun içimizdeki karamsarlığın azalmasına neden oldu.

Ülkemizdeki aşılama diğer ülkelere göre daha hızlı ilerliyor. Anlamadığım bir şekilde başka ülkelerde aşı olmamak için amaçsız bir çaba var. Hatta gösteri ve mitingler düzenleniyor. Bazı görüşler aşının ileride daha çok zarar vereceğinin ve kesinlikle yapılmamasını söylüyor. Genel kanı ise herkesin aşı olması gerektiğini ancak bu şekilde pandemiden kurtulacağımız yönünde. Kimi haklı olduğunu zaman gösterecek. Ancak bilime inanmak, komplo teorilerine inanmaktan daha mantıklı geliyor.

Aşı ve maskenin ihmal edildiği hatta özgülüğü kısıtladığı iddia edilen ülkeler salgının önüne bir türlü geçemedi. Beklide toplum olarak sürü bağışıklığına sebep oldular. Ama sağlık sistemleri ağır tahribata uğradı. Oksijen tüpleri, yoğun bakım üniteleri gerçek anlamda yetersiz kaldı. Belki bu yüzden bir çok vatandaşına yeterli bakım sağlayamadı. Ve birçoğu da bu yüzden hayatını kaybetti.

Şimdi geldik yine bir bayram öncesine. Bayramda büyüklerin ellerinden öpmeli miyiz yada küçüklerimize sarılacak mıyız? Sizlere tavsiyem kontrolü elden bırakmayın. Yani bir önceki bayramda nasıl davrandıysanız öyle davranmaya devam etmenizi öneririm. Sonuç olarak ne kadar toplumsal bağışıklık sağladığımızı bilemiyoruz. Olası bir hastalığı yayılması durumunda eskiye tekrar döneceğimiz unutmayalım. Büyüklerimizin iyiliği için bir süre daha mesafeli olmalıyız.

Tabi her ne kadar dikkat etsek bile yine bir araya geleceğiz, yine mesafe kuralları aksayacak. Kurban nedeniyle kalabalıklar olacak. Bizler elimizden geldiğince bunu en aza indirmeliyiz. Tehlikeli hala devam ediyor. Şimdiden herkesin kurban bayramı mübarek olsun.Sağlıklı mutlu bir hayat diliyorum.

Unutmayın,

Çok Gezin, Çok Okuyun ve Çok Sorun

Önceki ve Sonraki Yazılar