1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Alper Döventaş'tan sağlıklı ve kaliteli yaşlanmak tavsiyeleri!
Alper Döventaş'tan sağlıklı ve kaliteli yaşlanmak tavsiyeleri!

Alper Döventaş'tan sağlıklı ve kaliteli yaşlanmak tavsiyeleri!

2. Uluslararası İzmir Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi kapsamında gerçekleştirilen “Keyifli Sohbetler”de bireyler keyifli vakit geçirmenin yanı sıra uzmanlarla bir araya gelerek sağlıklı ve kaliteli yaşamanın sırlarını öğreniyor. 

A+A-

Prof. Dr. Alper Döventaş, sağlıklı ve kaliteli yaşlanmak için hastalık süreçlerinde neler yapılması gerektiğiyle ilgili tavsiyelerde bulundu.  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Fuar İzmir'de ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası İzmir Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi'nin ilk günü renkli etkinliklerinin yanı sıra keyifli sohbetleriyle de dikkat çekti. 19 Ekim’e kadar sürecek fuarda, yaş alma konusunda hayatı kolaylaştıran çözümler, keyifli ve kaliteli yaş almaya öneriler getirilecek. Bu kapsamda düzenlenen etkinliklerden biri olan “Keyifli Sohbetler”’in konuğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Geriatri Anabilim Dalı’ndan katılan Prof. Dr. Alper Döventaş oldu. Döventaş, sağlıklı ve kaliteli yaşlanabilmek için hastalık süreçlerinde neler yapılmasına yönelik tavsiyelerde bulundu. Önerilerinin yanı sıra katılımcılarının sorunlarını tek tek dinleyen uzman doktor, hastalık süreçlerinde antibiyotik kullanımı, aşılar ve ağrı kesici ilaçlar üzerine faydalı bilgiler verdi. 

04_ukeyf_forum_programi.jpg

Yaşlılarda en önemli sorun sistemle ilgili

Sağlık sektöründe yaşlıların sorunlarını dile getiren Prof. Dr. Döventaş, “Yaşlıların en önemli sağlık sorunu aslında sistemle ilgili. Baktığınızda karşımızda bir tarih yatıyor. 70-80 yaşında insanlar özünde kendilerine zaman ayrılmasını istiyorlar. Bizlerin yaptığı onlara zaman ayırmak…  Sistemin de bu zamanı daha verimli bir yöntemle artırmaya yönelik işlemesi gerekiyor. Yaşlılarımız hangi hekime gitseler çok söz dinlerler. Bu noktada önemli olan yaşlılarla ilgilenecek hekim sayılarının artırılması. Çok sayıda ve disiplinler arası bir ekibin oluşturularak yaşlılarla çalışmaya gönüllü olan bir ekibin birlikte hareket etmesini özendirmek gerekiyor. Türkiye’nin yüzde 8,5’lik bir kısmı 65 yaş üstü insanlardan oluşuyor. Bu da yaklaşık 8 milyonun üzerinde bir yaşlı nüfusu işaret ediyor. Fakat bizim Türkiye genelinde toplam geriatri sayımız 110… Bu noktada yaşlılarla ilgilenecek hekim sayılarının artırılması gerekiyor” dedi. 

“Ağrılar bir canlılık bulgusudur”

Yaşlı hastaların en önemli sıkıntılarından biri olan ağrılarla ilgili bilgi veren uzman doktor, “Ağrı tıpkı nabzınız, tansiyonunuz, soluk sayınız, vücut ısınız, oksijen yüzdeniz gibi önemli bir canlılık bulgusudur. Akut ağrı özellikle bir savunma mekanizmasıdır. Tabii ki sebebinin ortaya konması lazım… Ağrı kesiciler konusunda yaşlılar için önerimizde değişiklik yok. Amerikan Geriatri Birliği dahil tüm dünyada kabul edilen değer “parasetamol” etken maddesi olan yani en basit ağrı giderici ve özünde ateş düşürücü özelliği daha fazla olan bir ilaç grubudur. Ödem, şişkinlik, çözücü etkisi daha azdır ve en güvenilir ilaç grubudur. Dozunu da tabii ki 4 gram üzerine çıkılmamak gerekir. En güvenle alınabilecek tek ilaç grubu budur. Onun dışındaki tüm ilaçlar ciddi etkileşim içerisindeler. Mutlaka hekim gözetiminde kullanılmak zorundadır” şeklinde konuştu. 

Grip yaşlılıkta da önemsenecek bir hastalık değil

Özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sıkça görülen grip ve soğuk algınlığına yönelik yaşlıların endişelenmemesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Döventaş, “Grip ilaçlı 7 günde ilaçsız bir haftada geçer” şeklinde bir tabir kullanır büyüklerimiz. Grip aslında çok da kötü bir şey değildir. Yeter ki sizin bağışıklığınız çok kötü olmasın. Eşlik eden ciddi hastalıklarınız varsa tabii ki anti-gribal ilaçları doktor kontrolünde almalısınız. Grip aşıları gribi tamamen önlemez, gribin üzerine zatürreye sebep olacak daha kötü mikropların eklenmesini ya da daha hafif geçmesine sebep olur. 

Yumurta alerjisi olanlar dikkat!

Grip aşısının kullanım ve dozuna yönelik bilgiler veren Prof. Dr. Döventaş, “Yumurta alerjiniz varsa grip aşısını önermeyiz çünkü yumurta genleri üzerinden üretilen bir aşıdır bu. Onun haricinde hafif grip semptomlarına sebep olabilir. Canlı aşı yapılacağı için bağışıklık sistemini etkileyen bir ilaç kullanıyorsanız aşıyı ya tedaviden bir ay önce ya da bir ay sonra yapmanız gerekiyor ki vücutta o virüsü aktif hale getirip kötü sonuçlar etki etmesin. Özellikle romatizma ilaçları bağışıklık sisteminizi zayıflattığı için benzeri ilaç grupları kullanırken aşı olmaya dikkat etmek gerekiyor”. 

Kendimiz için yapabileceğimizin en iyisini yapmalıyız

Yaşlı bireylerin ağırlıkta olduğu söyleşide büyük beğeni toplayan Prof. Dr. Alper Döventaş, fuar ve kongreye yönelik olumlu görüşlerini dile getirerek kaliteli yaş almanın sırrını şu sözleriyle açıkladı:

“Hangi yaşta hangi durakta indiğiniz değil o durağa nasıl geldiğinizle ilgili olan bir şeydir hayat. Ne kadar kaliteli yaşadıysanız kendiniz için o kadar gerekeni yapmışsınız demektir. Daha uzun ama kalitesiz bir yaşamın da manası yoktur. Dolayısıyla hedefimiz sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yaşlanmak. Fonksiyonel olabilmek, sosyal ve psikolojik anlamda aktif olabilmek, ağrısız bir hayat sürebilmek adına yapabileceklerinin maksimumunu yapmak kısacası tek başına idare edebilmek bu işin en büyük sırrıdır. Bu fuar ve kongreyi çok önemsiyorum. Bu yıl ikinci kez düzenleniyor ve benim de ikinci gelişim. Bu gelişimde çok daha mutlu ve de umutluyum. İzmir, sosyal yönetim politikası ile bu tarz işler için çok uygun bir yer. Bunu tüm Türkiye’ye yaymalıyız. Gönüllü bir şekilde zaman ayırmak ve destekleyen sistemlerin yapılması gerekiyor”. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.