1. YAZARLAR

  2. Mikrop Hikmet

  3. Arakan’da Katliam Nasıl Başladı ?
Mikrop Hikmet

Mikrop Hikmet

Yazarın Tüm Yazıları >

Arakan’da Katliam Nasıl Başladı ?

A+A-

Şunu gönül rahatlığıyla söylemek isterim ki ama duyan olmadı...


Yıllardır sosyal medya hesabımda ARAKAN KATLİAMI ile ilgili ara ara payşımlar yaparım. 


Hatta buna cevaben de NE ALAKA? diye sözlerle karşılaşabiliyordum.


Dünyanın hiç bir yerinde hiç bir mazlum ölmesin katledilmesin.


Hele ki o çocuklar ninnilerle uyutulması gerekirken silahlarla  susturulup uyutuluyor.


Bu sözlerimi sadece bir kesim veya bir bölge için söylemiyorum.Halkların kardeşliğini önleyen savaşı seçen her zihniyeti kınıyor ve Allah'a havale ediyorum. Türkmüş Kürt'müş Aleviymiş Sünniymiş bunu ayırımını yapan ve bu durumdan medet uman her zihniyeti kınıyor ve öbür dünyada nasıl hesap verecek bilmiyorum ...


Şunu hepimiz biliyoruz ki hiç bir dinde insan öldürün diye bir hüküm yok. Aksine yardım edin der... Yaşatın der.
Mesela Filistin - İsrail meselesi dünya meseleleri arasındadır.


Ne yazık ki 4 semavi dinin hissedildiği bölgede her gün ölümler oluyor.İsrail hükumetinin Filistinlilere uyguladığı saçma sapan uygulamalar.Çocuk kadın ayırt etmeden uyguladıkları işkenceyi hepimiz Televizyonlarda görebiliyoruz.
Buna dünya sesini yükseltebiliyor mu?   Tabii ki hayır...


Arakan'ı koruyan hiç bir kuvvet yok maalesef.Tecavüzlere uğruyorlar,Evleri yakılıyor,her türlü zulüm yapılıyor ve hiç bir kuvvet bunları engelleyemiyor.Buna rağmen Burma hükumeti tarafından, Rahiplerin öncülük ettiği bu katliamı meşrulaştıran bir çok kanun tasarısı devamlı olarak kabul edilip yürütmeye konmaktadır. Hükumet destekli bu sistematik soykırım faaliyeti günden güne hıncını ve hırsını arttırarak devam etmektedir.

 
Dünya da neredeyse ülkeler arası ırkçılık moda. Allah'ım sizi ıslah etsin.


Hadisler de Ayetler de ırkçılığın yanlış olduğunu söylüyor.


Rabbimiz şöyle buyurmaktadır :
 
“ Ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler ( şeklinde ) kıldık. Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır. “
 
Hucurat : 13 

Çok fazla uzatmadan şunu da söylemek isterim.Son günlerde ARAKAN ile ilgili haber okuyoruz ve tartışmaya başladık.


Lakin ARAKAN ile ilgili hiç bir şey bilmiyoruz...


Yahu internet elmizin altında... Güvenilir sitelere girip bununla ilgili sağlıklı haber aldıktan sonra rahatça yorum yapabilir ve söyleyeceklerimizi söyleriz...


Şimdi buradan kalksak ve ARAKAN'da ne olmuş desek kimse bilmeyecek.


Sadece Allah'a havale ediyor ve kınıyoruz.Ama bilinçlenip bunun bilincine vararak hareket edersek daha sağlıklı olacaktır.


Geçen günlerde Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayip Erdoğan'ın ARAKAN meselesini gündeme getirmesi ve üzerine gitmesi büyük bir gelişme olarak görüyorum.


Ben de küçük bir araştırma yaparak ARAKAN'da katliam  nasıl başladı bununla ilgili bir alıntı yapmak istiyorum.(kalptensözler)

arakan.jpg

Arakan’da Katliam Nasıl Başladı ?

Rohingya’da müslüman azınlığa karşı başlatılan soykırım, Budist Rahiplerin 3 müslüman gencin üzerine attıkları iftiranın alevlenmesi ile başladı. 

Öncelikle 3 kişilik bir Budist Rahip grubu, 26 yaşındaki Burmalı bir kadına tecavüz edip ardından onu öldürdüler. Kadına tecavüz eden 3 kişiden birisi, kendisinin erkek arkadaşıydı ve kısa süre önce kadın tarafından terkedilmişti. Fakat aynı kadına tekrar geri dönmek istemesine rağmen, kadın tarafından reddedildi. Bunun ardından aynı kadın kendisine farklı bir erkek arkadaşı buldu. Bu durumu kaldıramayan eski erkek arkadaşı, yanına 2 kişiyi de alarak önce kadına tecavüz etti ve daha sonra da onu öldürdüler.

Katil Budist Rahipler, öldürdükleri kadının cesedini, bölgede bulunan bir Müslüman köyünün yakınlarına bırakıp kaçtılar. Cesedin bulunmasının ardından yetkili Budist Rahipleri ve Burma Hükumet yetkilileri kadının başına gelen hadiselerden ötürü Müslümanları sorumlu tuttular. Neticede 3 tane masum Müslüman genç tutuklandılar. Tutuklanan gençlerden bir tanesi dövülerek öldürüldü. Diğer ikisi de mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. Böylece hükumet, bir iftira vasıtası ile tüm dünyanın gözü önünde Müslümanlara karşı bir soykırımın ilk tohumlarını atmış oldu…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.