1. YAZARLAR

  2. Ali Eyce

  3. AV. PROF. DR. ÖZEKES
Ali Eyce

Ali Eyce

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

AV. PROF. DR. ÖZEKES

A+A-

İzmir Barosu yeni genel kurula hazırlanıyor.

Baro içindeki guruplar tek tek İzmir Barosu Başkanlığı için aday gösterecekleri isimleri ortaya çıkarmaya başladılar.

Hatta bazı gruplar ortaya çıkardıkları adaylar için kokteyller, seminerler, konferanslar düzenleyerek genel kurul sürecini de tanışma ve eğitim haline getirdiler.

İzmir Barosu’nun geçmişte yapılan seçimlerini gazetecilik yaptığım yıllarda çok yakından takip ettim.

Hatta bazı haberlerimde yakınlık sınırı aştığımı ve taraf olduğumu söyleyenler dahi oldu.

Bunu söyleyenler, gazeteci olduğumu ve haber yaptığımı unuttukları için hiç tepki vermedim.

Gazeteci olarak benim için İzmir Barosu’nun başkanının kim olduğunu işin açıkçası hiçbir önemi ve değeri yok.

Zira başkan olursa olsun, gazetecilik mesleği için değil, avukatlık mesleğinin gelişmesi için çalışma yapması gerekiyor.

Ancak bugün 7 binlerin üzerine çıkan avukat camiasının içinde olmak, onlarla iletişim halinde olmak, onların birebir hukuki ve ekonomik sorunlarını biliyor olmak,  gazeteciliğim genel kurulun içinde olmamı gerektirdiği ise ayrı bir konu.

En son baro başkanı olan ve milletvekilliği için başkanlıktan istifa eden Avukat Aydın Özcan, hukuk camiasında bulduğu şansı, imkanı ve açık kapıyı, siyasetin içinde bulamadı.

Başkan yardımcısı olan Avukat Mustafa Çetin, Cumhuriyetçi Avukatlar Gurubu’nun doğal baro başkanı aday adayı gibi başkanlık yarışına girdi.

Referandum sürecinde Müslümanları ayağa kaldıran animasyonu sonunda istifa etmek zorunda kalan eski genel sekreter Avukat Atalay Aksay da Cumhuriyetçi Avukatlar Gurubu’nun baro başkan aday adayı oldu.

Cumhuriyetçi Avukatlar Gurubu’nda bir bölünme daha olur mu, bilemiyorum ama bu konuda çalışma yapan duayen avukatların olduğunu adliye kulislerinde duyuyorum.

Baronun diğer güçlü gurubu Çağdaş Avukatlar Gurubu’nun, Cumhuriyetçi Avukatlar Gurubu’nun ciddi şekilde bölünme yaşaması halinde iki dönemdir uzak kaldığı baro yönetimini yeniden ele geçirmesi sürpriz olmaz.

Bana göre bu seçimin en sürpriz, en iddialı ve en renkli İzmir Barosu Başkan Adayını Yenilikçi Avukatlar Gurubu çıkardı.

37662917_1823896047691639_5953274664569536512_n.jpg

Avukat Prof. Dr. Muhammet Özekes, gurubun İzmir Barosu Başkan adayı oldu.

Hukuk fakültesi dekanlığı yapmış, eğitimci, akademisyen ve hukukçu kimliğini başarılı şekilde taşıyan Prof. Dr. Muhammet Özekes’in adaylığını kalabalık bir avukat gurubunun katıldığı toplantıda açıkladı.

Prof. Dr. Muhammet Özekes, İzmir Barosu’nun içinde yaşadığı kısır çatışma ve yarışma ortamının dışında bir isim olarak seçimlere girmesi onun için büyük bir avantaj.

Türkiye’de, İzmir’de yüzlerce avukatın yetişmesinde, gelişmesinde emeği olan, avukatlık mesleğinin sorunlarını çözümü konusunda, görev yaptığı eğitim kurumunda, bir çok seminer, konferans ve toplantılar düzenleyen Prof. Dr. Özekes’in, avukatlık mesleğinin gelişmesine yönelik katkılarının taraflı tarafsız bütün avukatlar biliyor.

İzmir Barosu’nun hala ismi büyük olarak anılan Avukat Nevzat Erdemir’den sonra ciddi bir mesleki çalışma içinde olmadığını söyleyen avukat sayısının bir hayli fazla olması, genel kurulun hala en güçlü gurubu olan Cumhuriyetçi Avukatlar Gurubu’nun en büyük handikabı.

Çatışmadan, yarışmadan, kapışmadan uzak, gelişimden, değişimden ve mesleki anlamda kazanımdan yana olan genç avukatların oyları seçim sonucu belirler.

Peki Prof. Özekes kazınır mı ?

Onun cevabını sandık verir !

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.