1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Gül'den önemli açıklamalar!
Bakan Gül'den önemli açıklamalar!

Bakan Gül'den önemli açıklamalar!

Adalet Bakanı Abdalhamit Gül, "Ceza Adalet Sisteminin Güçlendirilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlallerinin Önlenmesi İçin Yargı Mensuplarının Kapasitesinin Artırılması Ortak Projesi" açılış konferansına katıldı.

A+A-

Konferans öncesinde açış konuşması yapan Adalet Bakanı Gül, Türkiye'nin bir hukuk devleti olarak demokrasiyi, insan onurunu, insan hak ve özgürlüklerini, yasa önünde eşitliği teminat altına alan tüm işleyişinde kendisini hukuka bağlı sayan bir devlet olduğundan bahsederek, "Hukuk devletinin temel şartı 82 milyon vatandaşımızın kendisini emin ve güvende hissetmesidir. Hukuk devleti niteliğinin ayrılmaz parçası da yargının bağımsız ve tarafsız olmasıdır. Bu nedenle hukuk devleti ilkesi, hukukun üstünlüğünün daha da geliştirilmesi reform anlayışımızın temelinde yer almaktadır. Hukukun üstünlüğü kavramının ete ve kemiğe bürünmesi yargının tam anlamıyla tarafsız ve bağımsızlığıyla mümkündür" diye konuştu.

Bakan Gül, "Reform belgemiz aynı zamanda AB ile müzakere sürecinin bir parçasıdır. Hazırlık aşamasında Avrupa Birliği kriterleri elbette gözetilerek bu çalışmalar ortaya konmuştur. Ancak aslolan milletimizin ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu daha güçlü bir demokrasi, insan hakları ve adalet talepleri göz önüne alınmıştır. Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz ne olursa olsun. İnsanımızın ve ülkemizin hak ettiği bir yargı sistemi, iyi işleyen adalet sistemi bizim en temel arzumuzdur" diye konuştu.

Uygulamadan kaynaklanan ya da mevzuata dayanan problemlerin gecikmeksizin giderilmesi kararlılığında olduklarını anlatan Bakan Gül, "İnsan Eylem Planı güncelleme çalışmalarını başlattık. Özellikle insan haklarına ilişkin hükümetlerimiz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya konan mevzuat ve adımlar ve bunların uygulanmasında kişiler veya kurumların insan haklarını ortaya koyan bir yaklaşımı ele almaları bir zarurettir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin aynı zamanda terör örgütleriyle mücadele ettiğini belirten Bakan Gül, "Türkiye, FETÖ, PKK/PYD/ YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle eş zamanlı mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürmektedir. Etkileri Türkiye’nin sınırlarını aşan teröre karşı yürütülen bu mücadele, bölgesel ve küresel güvenlik ile istikrarın korunması açısından da önem taşımaktadır. Bugün ülkemizde yaklaşık 5 milyon insan sığınmacı olarak yaşamaktadır. Terör ve iç savaş nedenleriyle istikrarsızlaştırılan bölgelerdeki insanların yaşam hakkının korunması, en yüksek adalet duygusu olarak, bütün insanlığın ortak sorumluluğundadır. Türkiye bu sorumluluğu yüklenerek insanlığın vicdanı olmuştur" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.