Başbakan Davutoğlu, İzmir Zirvesi'nin Sonuçlarını Açıkladı

Başbakan Davutoğlu, İzmir Zirvesi'nin Sonuçlarını Açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile birlikte İzmir'de gerçekleştirdiği zirvenin sonuçlarını açıkladı.

 2010 yılında ihdas edilen Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin dördüncü toplantısının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İzmir'de ortak bir basın toplantısı düzenledi. Zirvenin detayları hakkında açıklama yapan Davutoğlu, görüşülen konularla ilgili ortaya çıkan sonuçları belirtti.
Davutoğlu, Türkiye ile Yunanistan arasında önemli işbirliği imkanlarının bulunduğunu söyleyerek, "Bakanlarımız bundan sonra dostluk köprülerini kuracaklar. Ulaştırma anlamında Ege'nin iki yakasına yatırımlar yapılacak. İzmir ile Selanik arasında feribot seferleri alt yapısı olacak. Selanik ile İstanbul arasında hızlı tren önemli geliştirmek istiyoruz. İki başkent arasında doğrudan havayolu iletişimi olmadığını fark ettik. Türk Hava Yolları ile temas kurduk. Ankara ile Atina arasında ulaşım en kısa sürede başlayacak. Ankara Atina ile Atina Ankara uçakları İzmir’den oluşturduğumuz barış mesajı daha da güçlenecek. Turizm bağlamında ortak turlar dahil kapsamlı iş birliği ile geniş bir potansiyel var. Önümüzdeki yıllarda daha da geliştireceğiz" dedi. Davutoğlu, kültür ve eğitim alanında da iki ülke halkının gelecek nesillerinin, geçmiş bazı olumsuz hatıralarla değil, olumlu hatıraları geleceğe aktarmak için ders kitaplarının gözden geçirilmesi dahil ortak bir perspektifte ortak bir tarih yazımı için de çalışmaları yürüttüklerini ifade etti.
544275
Başbakan Davutoğlu, İki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak için imkanları değerlendireceklerini belirterek, karşı yatırımlar bağlamında Yunanlı yatırımcıları ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Türkiye ile Yunanistan arasında çok geniş iş imkanları olduğunu belirten Davutoğlu, "İşbirliği alanlarını kültür ve eğitim alanlarında ortak bir tarih yazma konusunda çalışmalar yürütüyoruz" açıklamasında bulundu.
Suriye göçmenleri konusunda ise Türkiye ile Yunanistan'ın ortak bir perspektifte hareket ettiklerini kaydeden Davutoğlu, önümüzdeki günlerde Ege’nin, masumların hayatların kaybolduğu, bir üzüntü, dram denizi değil; aksine Türkiye ile Yunanistan arasında dostluğun, mutluluğun paylaşıldığı bir deniz olmasını arzu etiklerini söyledi. Gerek Ege sorununda, gerek Kıbrıs’ta çözüme çok yakın olduklarını ifade eden Davutoğlu, birlikte bu on yılların biriktirdiği sorunları aşıp, Doğu Akdeniz’i, Ege’yi bir çekim alanı haline getirebileceklerini aktardı.
Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Başbakan Davutoğlu, Kilis’te yaşanan üzücü olayda DAEŞ tarafından Suriye tarafından roket atıldığını, 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini, angajman kuralları çerçevesinde misliyle mukabele edildiğini bildirdi.
AVRUPA İLE VİZE MUAFİYETİ HAKKINDA TARİH VERDİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa ile vize muafiyetinin haziran ayında başlayacağını belirterek, “Bu önemli bir kazanımdır vatandaşlarımız için. İnşallah o vakte kadar da biz, vize muafiyetinin gerektirdiği adımları ve yasaları çıkaracağız. Buradan da muhalefet liderlerine bir çağrıda bulunmak istiyorum; Önümüzdeki 2 ay içinde vize muafiyeti çerçevesinde ilgili 9 kanunu çıkarmamız lazım. Çıkarmamız halinde haziran ayında vatandaşlarımıza vize uygulaması son bulacak, vize muafiyeti temin edilecek” açıklamasında bulundu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.