Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Bursa'da bayramlaştı

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Bursa'da bayramlaştı

"Kimin yardıma ihtiyacı varsa ona ulaşmaya çalışıyoruz"

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa Valiliğinde düzenlenen bayramlaşma programına katılarak, "Türkiye hem yakın coğrafyasında, hem de uzak coğrafyada, kimin yardıma ihtiyacı varsa ona ulaşmaya çalışıyor" dedi.

Bursa Heykel tarihi Valilik Binasında gerçekleştirilen bayramlaşma törenine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun yanı sıra Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Bursa Milletvekilleri Zekeriya Birkan, Bennur Karaburun, Osman Mesten, İsmail Aydın, Müfit Aydın, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

"Türkiye son 3 yılda yaptığı yardımlarla dünyanın en cömert ülkesi olmuştur"

Bayramlaşmanın ardından konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Türkiye hem yakın coğrafyasında hem de uzak coğrafyada, kimin yardım ihtiyacı varsa ona ulaşmaya çalışıyor. Kimin bir ağrısı varsa ona pansuman yapmaya çalışıyor. Kimin ihtiyacı varsa onu ikmal etmeye çalışıyor. Türkiye son 3 yılda dünya devletleri arasında yapmış olduğu yardımlarla dünyanın en cömert ülkesi olmuştur. Bu 3 yıl üst üste böyle sürmüştür. Türkiye bugün 17’nci büyük ekonomiye sahiptir. Ama dünyanın diğer büyük ekonomilerinin bu konuda gerekli gayreti göstermediklerini, bencil davrandıklarını, hatta yaşananları görmediklerini, sırtını döndüklerini görüyoruz. Biz Türkiye olarak üzerimize düşeni her zaman yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ama gönül ister ki büyük devletler, ekonomik anlamda potansiyeli olan devletler bu manada bir el atsınlar, bir rol alsınlar, çaba sarf etsinler. Bunu göremiyoruz. Tekrardan milletimize bu gayretlerinden dolayı mazluma, mağdura ulaşan elimize destek çıktıkları için onlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Acıların yaşandığı gözyaşının aktığı coğrafyaların olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Özellikle AK Parti iktidar olduğu günden itibaren, her şekilde yaşanan acıların yanında olmaya, o insanlara omuz vermeye, bunu yaparken de dini etnik mezhep farkı gözetmeksizin, insanlığın yaşadığı acıyı bertaraf etmek için Türkiye olarak adımlar attık. Bundan sonra da adımlar atmaya devam edeceğiz."

"Biz her zaman hakkı tutup kaldıracağız, her zaman adaleti haykıracağız"

"Uluslararası platformların esas kuruluş amacı dünyayı daha güzel daha yaşanabilir kılmak içindir" diyen Çavuşoğlu, "Birlikte dayanışmayı ortaya çıkarmak ve insanlık adına daha müreffeh bir toplum ortaya koymak içindir. Ama maalesef Birleşmiş Milletler bugün, Filistin’de ve son olarak Myanmar’da yaşananlar karşısında sessiz kalmayı tercih etmiştir. Nihayet sayın cumhurbaşkanımızın Müslüman liderlerle yapmış olduğu görüşmeler neticesinde, BM Güvenlik Konseyi’nin ufak da olsa bir hareketlilik içine girdiğini görüyoruz. Bundan mutlu oluyoruz. BM kuruluş amaçlarına uygun olarak nerede bir mesele, nerede bir kanayan yara varsa orada sorunun köküne inmek suretiyle onu tamamen ortadan kaldırması barışı ve huzuru kalıcı hale getirmesi gerekiyor. Bizim gayretimiz budur. Biz her zaman hakkı tutup kaldıracağız, her zaman adaleti haykıracağız. Bizim yegane misyonumuz budur" şeklinde konuştu.

"Coğrafyamızın etrafında acılar yaşanıyor"

Çavuşoğlu, "Coğrafyamızın etrafında maalesef acılar yaşanıyor. Kan, gözyaşı var. Suriye’de, Irak’ta, nitekim uzak olmasına rağmen gönlümüzün ta dibinde olan Arakan’daki Müslüman kardeşlerimizin bugünlerde görmüş oldukları zulümle bizleri fazlasıyla üzmüştür. Türkiye olarak tarihimizden temaruz ettiğimiz değerlerle siyasetimizin temel paradigmasını oluşturan değerlerimize sahip çıkma, geçmişi geleceğe taşıma, sorumluluğu ile beraber her zaman mağdurun mazlumun yanında yer almaya kendi kendimize söz verdik" dedi.

Sabah şehitlik ziyareti gerçekleştiren Çavuşoğlu, "Bayrağımız vatanımız için özgürlüğümüz için canını seve seve feda eden şehitlerimiz var. Şehitlerimize de bu bayramı vesile kılarak tekrardan rahmet temenni ediyorum. Gazilere uzun ömürler niyaz ediyorum. Hepimizin yapması gereken siyasetçisinden, medyasına, sivil toplum örgütünden, kamu görevlilerine kadar şehitlerimiz ve onların yakınları bu toplumun tamamına birer emanet olarak telakki edilme suretiyle onlara destek ve güç verilmesidir" açıklamasında bulundu.

Son olarak Hac ibadetini yerine getirenlere de seslenen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal toprakları yolculuk yapan hacılarımız var. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen milyonlarca insan adeta kainatı anımsatırcasına Arafat’ta vakfeye durdular, dualar ettiler. Onlara da buradan Allah kabul etsin dileklerimi iletiyorum. Allah hac ibadetlerini kabul etsin. Herkesin bayramını ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bursa bizim aşkımız, Bursalılar bizim gayemiz. Onlara hizmet etmek bizim için çok ulvi bir görevdir. Onun için gece gündüz çalışacağız, Türkiye’yi güçlendireceğiz, Bursa’yı geliştireceğiz. Bursa’mızı insanımızın mutlu ve huzurlu hayat sürmesi için yola çıktık bu yolda da azmimizden kararlığımızdan vazgeçmeyeceğiz."

Daha sonra valilikten Tahtakale'deki Bursa İl Dernekleri Federasyonu'na (BİLDEF) yürüyerek giden Çavuşoğlu, vatandaşlarla bayramlaştı. BİLDEF'te açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "Bursa bizim hamurumuz. Bursa gerçekten Türkiye'nin birliğine beraberliğine yönelik ilham kaynağını barındırın bir kentimiz. Hep birlikte bunu omuzlayacağız. Türkiye'nin birliğine ve beraberliğine anahtar teşkil edecek bir ilimiz" dedi.
 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.