''Binali Yıldırım, İzmirliye Verdiği Sözü Tutmamıştır''

''Binali Yıldırım, İzmirliye Verdiği Sözü Tutmamıştır''

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay 30 Mart 2014’te İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Başbakan Binali Yıldırım’a İzmir için vaat ettiği "35 İzmir 35 Proje"yi hatırlatarak verdiği sözleri tutmadığını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay 30 Mart 2014’te İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Başbakan Binali Yıldırım’a İzmir için vaat ettiği  "35 İzmir 35 Proje"yi hatırlatarak verdiği sözleri tutmadığını söyledi. Balbay 35 projeden sadece ikisinin hayata geçtiğini söyleyerek Yıldırım’ın sözlerini tutmasını istedi.

Balbay İzmir’in sadece 2015 döneminde 48.3 Milyar TL vergi ödediğini buna karşılık İzmir’in sadece 1.6 Milyar TL kamu yatırımı aldığını söyledi. Balbay Ankara ve İzmir arasındaki kamu yatırımı uçurumuna dikkati çekerek şunları söyledi:

“İzmir ödediği vergi bakımından şu anda İstanbul ve Ankara’dan sonra 3’ncü sırada. Buna rağmen aldığı kamu yatırımı açısından İstanbul ve Ankara’nın çok daha gerisinde yer alıyor. AKP iktidarları döneminde İzmir hak ettiği payı alamadı. Binali Yıldırım'ın 35 İzmir projesi 2011 seçim vaadinde yer aldı. Ancak “35 İzmir 35 proje” kapsamında şuana kadar tamamlanan projelere baktığımızda bunlardan sadece iki projenin 5 yıl sonra hayata geçtiğini görüyoruz. Geriye kalan 33 projeden eser yok.”

Balbay İzmir Büyükşehir Belediyesinin Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları tarafından Kredi notuna dikkati çekerek şunları söyledi:

“  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch İzmir’in kredi notunu AA+ olarak açıkladı. İstanbul’un ise bu notu BBB yani İzmir yatırım yapılabilir sırada İstanbul’dan 7 Basamak daha yüksekte yer alıyor. Son olarak bir başka Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s İzmir Büyükşehir’in ulusal notunu en yüksek not olan “Aaa”ya yükseltti. ‘’Aaa’’ kategorisi, temerrüt riskinin en düşük olduğu ve finansal yükümlülüklerini yerine getirmek için en yüksek kapasiteyi temsil ediyor. Buna karşılık Türkiye Cumhuriyetinin kredi notu "Baa3" "negatif"  yani Moody’s Türkiye’yi kredi notu Baa3 ile yatırım yapılabilir en düşük seviyede derecelendiriyor. Bu gelişmelere baktığımızda İzmir AKP döneminde bütçeden hak ettiği payı alamamasına rağmen Uluslararası alanda hak ettiği payı alıyor. ”

abc2dc93-d69d-464e-b7cc-5a505857c3dd

Balbay son olarak “35 İzmir 35 proje” kapsamında şuana kadar tamamlanamayan projeleri sıralayarak Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir’e verdiği sözleri tutmadığını belirterek 2011 yılından bu güne kadar geçen sürede tamamlanmayan projelere şöyle sıraladı:  

 1. İZMİR KARAYOLU ve RAYLI GEÇİŞ (İZKARAY)
 2. İZMİR İSTANBUL OTOYOLU
 3. İZMİR ANKARA OTOYOLU
 4. İZMİR- ANTALYA OTOYOLU
 5. KUZEY OTOYOLU
 6. SABUNCUBELİ TÜNELİ
 7. İZMİR – ANKARA YÜKSEK HIZLI TREN
 8. İZMİR – İSTANBUL YHT
 9. İZMİR METROLARI
 10. EGERAY
 11. KÖRFEZ DÖNÜŞÜM PROJESİ
 12. KUZEY EGE ÇANDARLI LİMANI
 13. KRUVAZİYER LİMAN
 14. YAT LİMANLARI
 15. EFES ANTİK LİMANI
 16. İZMİR-ÇEŞME DENİZ OTOYOLU
 17. BALIKÇI BARINAKLARI

18- AGORA VE KENT MERKEZİ YENİLEME

19- TARIM VE HAYVANCILIK İŞLETMELERİ

20- KEMALPAŞA LOJİSTİK MERKEZİ

21-ŞEHİR YENİLEME PROJESİ

 1. TIPKENT
 2. ADNAN MENDERES YENİ İÇ HATLAR TERMİNALİ
 3. VECİHİ HÜRKUŞ HAVALİMANI
 4. DİJİTAL TARİH KÜTÜPHANESİ
 5. DİJİTAL ARŞİV KENT
 6. E-TİCARET ÜSSÜ İZMİR
 7. BİLİŞİM VE ARGE ŞEHRİ
 8. BİLİŞİM DESTEKLİ YAŞAM
 9. ÖĞRENCİ YAŞAM MERKEZİ
 10. ENGELSİZ YAŞAM
 11. DENİZ ÜRÜNLERİ BORSASI
 12. OLİMPİK STADYUMLAR

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.