1. YAZARLAR

  2. Ata Benli

  3. BTS’i diğerlerinden ayıran ne?
Ata Benli

Ata Benli

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

BTS’i diğerlerinden ayıran ne?

A+A-

K-Pop Sektöründen Dünyaya Açılıp En Başarılı Olan BTS’i Diğerlerinden Ayıran Ne?

Merhabalar. Bu haftaya uzun zamandır oldukça ilgilendiğim K-pop sektöründen adı dünyada en fazla duyulan BTS ile ilgili görüşlerimi ve analizlerimi size aktararak başlamak istedim. Hangi grubu destekliyor olursanız olun hiç şüphesiz geçtiğimiz yılı BTS, dünya çapında tanınma ve başarı olarak açık ara önde kapattı. Peki nedir bu BTS’i diğer sayısız K-pop grubundan ayıran özellikler; gelin beraber bakalım.bts-2017-ama-backstage-portrait-billboard-1548.jpg

Dünyaya Oynuyorsan, Yenilikçi Olmalısın

Öncelikle her gruba ve K-pop icra eden bireysel sanatçıya saygım sonsuz. BTS’i asla başka gruplarla kıyaslama gibi bir düşüncem yoktu. Bundaki asıl sebep, ne zaman BTS ile ilgili bir tweet atsam, diğer K-pop gruplarının fanlarından aldığım tepkisel mesajlar. Ben de tek tek açıklamak yerine neden bu oluşum içerisinden en başından beri BTS’i takdir ettiğimi anlatmak istedim. Varan 1: Yenilikçi müzikal altyapı. Kesinlikle bir şarkıda benim ilk baktığım şey mesleğim gereği parçanın altyapısı. Beni içine çekiyor mu, soundlar nasıl harmanlanmış, hangi yöreden hangi tarzlar var onlara dikkat ediyorum. Bu yüzden BTS, ilk önce koştuğu kulvar olan müzikte diğerlerinden kesinlikle en az bir adım ötede.

Sözlerinle Etkilemeli, Dinleyicilerine Kendinden Yaşanmışlıklar Sunmalısın

Müzikal altyapıdan sonra kendi yazdıkları ve çoğunluğunu salt yaşam kesitlerinden sundukları şarkı sözlerine bakmamız lazım. Hem kendi dilleri, hem İngilizce, hem de en güzeli bu iki dili aynı parçada kullandıkları coopilation oluşumlar beni etkileyen diğer etmenler. Parçalarının Türkçe çevrimlerini internette çok kolay bulabilirsiniz. Zorlu yaşam koşulları ve dinleyicilerine ders niteliğinde aktardıkları yaşanmışlık öyküleriyle bezenmiş parçalarında kesinlikle siz de kendi hayatınızla örtüşen detaylar bulacaksınız; buna emin olabilirsiniz. Zaten dünya çapında bu sözler ve altyapılarla kazandıkları başarılar onlara çok değerli insanlarla beraber çalışmak, düetler ve sahneler sergilemek için apayrı bir kapı açtı. Bunun da katkısı yadsınamaz.

Video Kliplerinle Dinamik Olmalı & Seyirciyi Coşturmalısın

Şimdi gelelim BTS’i diğerlerinden en fazla ayırdığını düşündüğüm konuya. Dinamik video klipleri! Gerçekten girin internete bakın. Örnek olarak oldukça sevilen, popüler olan rastgele bir “Wanna One” klibi izledim. Sonra bir de BTS’ten bir klip açtım. Yenilikçi müzikal altyapılarının devamı niteliğinde zekice kurgulanmış, görsel efektlerle süslenerek detaylıca çekilmiş video klipleri gerçekten insanı ekrana kilitliyor. Diğer grupların klipleri BTS’i izledikçe resmen “klişe” ve fazla “sıradan” kalıyor kimse kusura bakmasın. Çağımız, müzikleri görsel etkili video kliplerle beraber pazarlama ve izlettirme çağı. Bu yüzden sadece şarkı yetmiyor artık. Seyirciyi alacak, coşturacak ve en az şarkı kadar emek verilmiş bir video klip ile sosyal medyaya, yerel TV’lere damga vurmalısınız. İşte bu emek, BTS’i ve onları pazarlayan oluşumun öngörüsü ile 2017 yılını zirvede kapatmalarını sağladı.

Kazanılan Ödüller, Dünya Çapında Performanslar & Konserler

Yukarıda saydığım kriterlerde daima bir adım önde olan BTS, bu farklılıkları dolayısıyla diğer K-pop gruplarından sıyrıldı ve dünya çapında çok önemli olan etkinliklere davet edildiler. Sayısız ödülün yanı sıra Amerika’da canlı performans ve talk showlara katılarak ne kadar sıcak, samimi ve cesur olduklarını hem ülkelerine; hem de tüm etraflarını saran milyonlarca ARMY / hayranlarına kanıtladılar. Bu yüzden bana sen de mi bu grubun hayranısın diye soranlara tek tek açıklama yapmaktansa, neden diğerlerine değil de BTS’e bu kadar hayranlık duyduğumu herkes daha iyi anlamıştır umarım. Herkese iyi haftalar, görüşmek üzere.

Önceki ve Sonraki Yazılar