Bu da köylünün doğalgazı

Bu da köylünün doğalgazı

Kış mevsiminde kömür yakmayan veya yakmak istemeyen köylülerin en önemli yakacağı ise odun…

Şehir'de yaşayan ve ısınmak için soba kullanan mesken sahipleri odunu parayla satın alırken, köylerde yaşayanlar ise arazilerden topladıkları odunları yakacak olarak kullanıyor. Çoğu aile ısınmak için odunu tercih ederken, kömür ise lüks bir yakıt olarak biliniyor. Doğalgazın adının anılmadığı, kömürün ise kısmen kullanıldığı orman köylerinde, köylülerin yakacak ihtiyacını karşılamaya devam ediyor.
TANDIRDA EKMEK DE YAPIYORLAR
KIŞ mevsiminde yakacak odun ve çeperleri toplayan köylü vatandaşlar, topladıkları çeperleri istifleyerek evlerinin bir köşesine yerleştirdiklerini söylediler. Köylü vatandaşlar, tandırda ekmek yapmak ve evlerinde ısınmak için topladıkları çeper ve odunları istifledikleri yeren peyder pey kullanarak ihtiyaçlarını giderdiklerini anlattılar. 
‘İSTİFLEDİĞİMİZ ODUN VE ÇEPERLERİN ÜZERİNİ BRANDAYLA ÖRTÜYORUZ’
KIŞ aylarında sobada ısınmak için odun kullandıklarını belirten Cavit Şenli isimli vatandaş, tandırda ekmek yapmak için de çeper kullandıklarını söyledi. Şenli, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Kış aylarında genelde ormanlık alanlarda topladığımız odunları yakıyoruz. Çocuklar, köyün etrafına dağılarak, odun, çalı çırpı topluyorlar. Biz de getirdiğimiz odun ve çeperleri bir yerde istif ediyoruz. İstiflediğimiz odun ve çeperlerin üzerini de brandayla örtüyoruz. Kış aylarında da yakıp ihtiyaçlarımızı gideriyoruz” dedi. 

www.medyaege.com-(1)-020.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.