1. YAZARLAR

  2. Filiz Alp

  3. Charles Bukowski...
Filiz Alp

Filiz Alp

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Charles Bukowski...

A+A-

Yıllar önce , orada bulunmaktan çok büyük haz aldığım kütüphanenin raflarında dolaşırken gözüme " Ekmek Arası "diye bir kitap ilişti , kitabın arka kapağını okuyunca  yazarının yaşam serüvenini anlatan bir kitaba tesadüf etmişim..

Yani Buko' nun hayatına.

Kitabın arka kapağında  anlatılanlar  bilinenin  dışında  farklı  yaşam öyküsü gibi gelmişti  bana ..

Aykırı , muhalif , özgür , cesur , kendi doğrularını çekinmeden söyleyen , serseri , içkiyi ve kadınları seven, küfürbaz bir adamla tanışmıştım..

Kalıplardan sıkılan ben , Buko' da aradığımı bulacaktım, öyle hissediyordum. .. Sonraki zamanlarda diğer kitaplarınin dünyasına girdikçe bunu daha iyi anlayacaktım ..Bu keşfediş Buko ile  yeraltı edebiyatınin  kapılarını da  bana açacaktı..

John Fante ,Henry Miller, Leonard Cohen,Marquis De Sade 'yle tanışacaktım , yolumu açmıştı bir defa Buko, istesem de  dönüş yoktu artık , çünkü çok sevmiştim  yeraltı edebiyatıni...

Peki Charles Bukowski kimdi?

Sosyal medyada sözlerini,  birçok insanın kopyala yapıştır yaptığı Charles Bukowski , asıl adı Heinrich Karl Bukowski  olan Amerikalı şair ve yazar..Hayatının çoğunu ABD ' nin Los Angeles şehrinde geçirmiş  ,işsiz ve tuhaf bir  babaya , düşük maaşla çalışan bir anneye sahip ,babasıyla arası iyi olmayan ve her hareketinden iğrenen babadan kemerle sürekli  dayak yiyen , çoğu geceler sokakta yatan , cildi hasta , alkole ve kadınlara düşkün , karaciğerinden muztarip , kalıpları reddeden Bukowski..

Ardı ardına yaşadığı sıkıntılar , acılar ve yalnızlığı ile  , hayatın tekdüzeliğine karşı duran, insanların hep aynı amaçla boşuna kürek çektiğini , bunlardan sıyrılmanın zor ama daha anlamlı olduğunu en sevdiği şey , yazmayla  anlatan  Buko...

Mutlu olmak için çabalamayan mutsuzluktan beslenen ve bu mutsuzluğunu yazıya olduğu gibi döken , şöhret olduktan sonra da yaşam tarzından vazgeçmeyen Buko..

Sanatçının yine otobiyografik eseri olan " Factotum " da hayatının başka bir bölümünü anlatıyor ,yani sanatçının yazdıkları  kendi hayatının yansımaları...

Yazarlığının yanı sıra şairliği de bir o kadar olan, sanatçının ;

Alaycı Kuş Bana Şans Dile

Kapalı Bir Kapıdır Cehennem

İlham Perisine Oynamak ,şiir kitaplarından bazıları..

Çalkantılı ve aykırı bir hayat sürmeyi tercih eden sanatçı, birçok sanatçıya da ilham kaynağı olmuştur..
Okuma serüvenimde  baş ucumdan kitapları hiç eksilmeyecek Buko ' yu iyi ki tanımışım..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum