CHP: Dokunulmazlık Kürsü ile Sınırlandırılsın

CHP: Dokunulmazlık Kürsü ile Sınırlandırılsın

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel yaptığı açıklamayla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dokunulmazlıklar konusundaki açıklamasına cevap verdi. Özel CHP'nin dokunulmazlık konusundaki fikrini de dile getirmiş oldu.

Erdoğan'ın "Dokunulmazlıklar meselesi süratle neticelendirilmeli. Parlamento gerekli tavrı koymazsa tarih hesabını sorar. Milletin birliğini bozanlardan hesap sorulmalı. Siyasetçinin görevi kararı alıp gerisini yargıya bırakmaktır" sözlerine CHP'den cevap geldi. Erdoğan'ın dokunulmazlıklar konusu üzerinden parlamentoya çağrısını CHP adına değerlendiren Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP milletvekillerinin vekil olurken imzaladıkları evrağı örnek vererek; “Biz de milletvekili olurken herkes ‘dokunulmazlıklarımın kaldırılmasını talep ediyorum’ diye bir evrakı başvuru sırasında veriyor, kendisi adına yani ‘dokunulmazlık zırhının arkasında saklanmayacağım’ diye bunu ilk günden biz beyan ediyoruz ve bu belgeyi vererek geliyoruz” dedi ve ekledi, "Çağrımız bütün dokunulmazlıkları kürsü dokunulmazlığı ile sınırlayalım, CHP’nin çağrısı bu".

"CHP'nin rahatsız olduğu nokta..."

Grup başkan vekili, yasama, yürütme ve yargının üçlüsünün bir kişinin emrinde olmasının demokrasiyi yaraladığını söyleyerek, " Cumhurbaşkanı da olsa yasama meclisinin üzerine bir vesayet kurması bir tahakküm kurması ve sürekli ne yapması gerektiğini söylemesi demokrasiye yara veriyor" dedi. Cumhurbaşkanının, bir çok konuda kendi görüşünü açıklamasının normal olduğuna değinen Özel, bu görüşleri hukuk ve demokrasi tartışması olarak beklediğinin altını çizdi. Başkanvekili ayrıca "Bugün Cumhurbaşkanı’nın yaptığı bu tartışmaları doğrudan Meclis’e talimat verme manasına gelebilecek, Meclis’e yol gösterme, istikamet dayatma, talimat verme şeklinde davranıyor. Bizim rahatsız olduğumuz nokta bu" diyerek CHP'nin rahatsız olduğu noktayı işaret etti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.