CHP'den flaş Bakan Soylu açıklaması! "Liste sizin elinizde açıklasanıza"

CHP'den flaş Bakan Soylu açıklaması! "Liste sizin elinizde açıklasanıza"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, açıklamalarda bulundu

Salıcı'nın konuşmasından satır başları;

EKONOMİ

2001 yılında yazar kasa döneminde Erdoğan iktidarda değildi, "Bu ülke bu hale geldiyse meydanlar açız açık diye bağırıyorsa, 'yandım Allah' diyorsa bu hale Türkiye'yi kim getirdi?" diyordu Erdoğan. 2002 yılında işsiz 2 milyondu. Bugün, çıplak işsizlik rakamları 4 milyon 642 bin. o zaman yüzde 10,6 ymış şimdi yüzde 14.

Şimdi Erdoğan'ın diliyle sorayım, Türkiye'yi bu hale kim getirdi, bu hükümet getirmedi mi? Esnaflarımızın çoğu borcunu ödeyemiyor, ödenemeyen senetler dağ gibi birikti. 10 Şubat'tan itibaren icra dairelerinde 20 milyon icra dosyası var. Bu ülkeyi bu hale kim getirdi, bu hükümet getirmedi mi?

Vatandaşın borcu artmaya devam ediyor. Vatandaşların bankalara tüketici kredisi ve kredi kartı borçları 1 aylık süre içinde 609 milyar lira oldu. Türkiye'yi bu hale kim getirdi? 18 yıldır yönetiyorlar.  18 yılda Recep Tayyip Erdoğan hükümeti aslında Türkiye'nin hiçbir gerçek sorununu çözebilmiş değil.

Vatandaş artık iş bulma ümidini kaybetti, iş aramayı bıraktı. Bir süreden beri CHP'li belediyelere karşı hükümetin vatandaşın vermiş olduğu oyu sindiremeyen uygulamalarıyla karşı karşıyayız. CHP'li başkanlar vatandaşa hizmet ediyor. Hizmeti engellemeye çalışan kim? Saray rejimi. Saray rejimi özel bir çaba içinde bunun için. 

UKOME

UKOME'de yapılanlar vatandaşın Ekrem İmamoğlu'nu seçmesi iradesine saygısızlıktır. Bu hukuk tanımazlıktır. Bu belediye başkanlarımızı engelleyerek halkı hizmetten mahrum bırakmaktır. Bir tür kendilerince kayyum ataması yaptıklarını düşünüyorlar. Bu hale de Türkiye'yi kim getirdi? İntihar vakalarını, ekonomik sorunları bir protesto gösterisiyle topluma duyurmak isteyen üniversite öğrencilerine Kadıköy'de sert bir müdahale gerçekleşti. 

ÇARPICI 'ÇEYREK ALTIN' HESAPLAMASI

Altın fiyatlarıyla ilgili bir araştırma yapalım dedik. 2002 yılıyla bir asgari ücretle 6,6 adet çeyrek altın alınabiliyordu. 2020 yılında asgari geçim indirimi de eklediğinizde 4,25 adet çeyrek altın alabiliyorsunuz bu asgari ücretle. Bu araştırmayı yapmaya karar verdiğimizde Cuma günü farklı rakam, dün farklı rakam, daha bu toplantıya başlamadan önce farklı rakamlar elde ettik. Bakalım açıklamamız bitince rakam ne olacak. Çocuk sayısını arttıralım diyorlar. Bu tabloda bırakın evlenmeyi düğüne gitmekten korkar hale geldi vatandaşımız.  İstikrarlı bir şekilde evlenme sayısı azalıyor, boşanma sayısı artıyor. 

YALOVA'DA YOLSUZLUK SORUŞTURMASI

Sadece sayıştay raporlarında adı geçen yolsuzluk dosyalarıyla, uygulamalarla ilgili suç duyurusunda bulunsanız, bunu da AKP'li başkanların kendisi ya da bakanlar yapsa bakalım ortada kimse kalacak mı? CHP sizin gönderdiğiniz müfettişlere ihtiyaç duymayan kendi denetimini kendi yapan şeffaf bir parti. 

 Salıcı konuşmasını şöyle sürdürdü; Erdoğan'ın açıklamalarından görüyoruz ki yavuz hırsız ev sahibini bastırmaya çalışıyor, buradan bir şey çıkmaz. Bu yolsuzlukların incelenmesini kolaylaştıralım, cezaları ağırlaştıralım. CHP buna gereken desteği verecek buyrun getirin meclise.

DIŞ POLİTİKA

Dış politika anlayışlarını uzun uzun gerekçelerle eleştiriyoruz, çözüm önerileri getiriyoruz. Büyük güçler arasında pinpon topu gibi dış politikamız gidip geliyor. Erdoğan bizim dış politikamızı şahsileştirdi. Hangi hafta kiminle dost, hangi hafta Türkiye'nin dış politikası nereye doğru ilerliyor anlamakta güçlük çekiyoruz. S-400 meselesinde hükümet gayet iddialı açıklamalarda bulundu. Günün sonunda 4 milyar dolar verdik, 2,5 milyar dolar S-400 1,5 milyar dolar F-35'lere gitti. Elimizde hiçbir ne S-400, ne F-35, ne Patriot var.

SORULAR

Erdoğan'ın "birkaç tane şehit" açıklaması...

Şehitlerle ilgili kullandığı ifade yakışıksız, incitici. Bundan dolayı çok üzgünüz. Kaç askerimizin hangi nedenlerle şehit olduğu neden kamuoyuyla paylaşılmıyor? Libya'da yaşanan süreçle ilgili Türkiye'nin nasıl bir süreç yürütüldüğü bilgiler neden kamuoyundan saklanıyor? Hükümet doyurucu bir açıklama yapmakla yükümlüdür.

Süleyman Soylu'nun açıklamaları... 

Genel başkanımız sayın Erdoğan'a sorular sordu. Basın mensupları olarak Erdoğan'a gidip bu soruları sordunuz mu? (CNN Türk muhaberine) Bizim muhattabımız, genel başkanımızın muhattabı sayın Erdoğan. Liste sizin elinizde açıklasanıza. Yurttaşlarımız bu ByLockçular kimmiş görsünler. Darbe gecesi bakanlar, büyükşehir belediye başkanları neredeydi? Bizim genel başkanımızın nerede olduğu belli. Sayın Soylu önce sayın Erdoğan'a sormuş olunan soruların cevaplarını merak etsin, sizler de gazeteciler olarak o soruların takipçisi olun, sonra sayın Soylu konuşmaya devam etsin. 

CHP Kurultayı'nda başka aday olacak mı? Kulislerde dolaşan 4 aday olacak iddiası...

Bize gelmiş olan bir bilgi yok. Genel başkan adayı olmak için ne yapılacağı bellidir. Herhangi bir arkadaşımız adaylık açıklaması yapabilir. Tüzük işliyor. Hiç kimsenin aday olmak istiyorsa ne engelle karşılaşması söz konusu ne de başka bir şey söz konusu. Biz saygıyla karşılarız. Süreç bütün adaylar için aynı şekilde yürür.

 
 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.