CHP'den TDİ çıkışı! "Yaparsa AK Parti yapar"

CHP'den TDİ çıkışı! "Yaparsa AK Parti yapar"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, özelleştirilen limanların yönetim kurullarına yapılan atamaların AKP iktidarının tüm kurumları arpalık gibi kullandığının göstergesi olduğunu söyledi. 

Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) bünyesindeki 11 liman önce özelleştirildi sonra yönetim kurullarına AKP’li kadrolar atandı. TDİ’ye ait olan ve özelleştirilen limanların yönetim kurullarına kurum içinden tecrübeli bir temsilci atanması gerekirken Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan hamleyle “kurum içinden” ibaresi “kurumu temsilen” olarak değiştirildi. Bu değişiklikle birlikte özelleşen 11 limanın yönetimine AKP’li eski vekiller, AKP ilçe yöneticileri, AKP aday adayları ve Cumhurbaşkanlığı’ndan isimler atandı. Atanan isimlerin hiçbirinin denizcilikle ilgisi olmaması da dikkat çekti. 

Özelleştirilen limanların yönetim kuruluna TDİ içinden tecrübeli birer personelin atanması gerekirken yapılan değişiklikle dışarıdan atama yapılmasının önünün açıldığını belirten CHP İzmir Milletvekili Sertel, “Limanlarımız önce özel sektöre peşkeş çekildi o da yetmedi yönetim kurulları üzerinden partililere gelir kaynağı olarak kullanılıyor. Atanan isimlerin hiçbirinin denizcilikle ilgisi yok. Halbuki özelleştirme şartları arasında tecrübeli TDİ personelinin yönetimde görev alması öngörülüyordu. Çünkü işletme hakkı devredilen limanların tecrübeli isimler tarafından denetlenmesi gerekiyordu. Bu atamalar yapılırken de TDİ devre dışı bırakılarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı talimatı ile gerçekleştirilmiş. Liyakatı ve tecrübeyi her zaman yok sayan AKP iktidarı bu maddeyi de değiştirerek bu limanların yönetimini eski milletvekillerine, ilçe yöneticilerine, aday adaylarına arpalık olarak vermeyi tercih etmiş” dedi. 

atilasertel_2-008.jpg

İŞTE LİYAKAT, İŞTE SİYASET, İŞTE AKP 

TDİ’ye ait olan ve özelleştirilen 11 limanın yönetim kurullarındaki isimlerin ne kadar ücret aldığının açıklanmadığını ifade eden Atila Sertel, özelleştirilen limanların yönetim kurullarında görev alan isimleri şu şekilde sıraladı:

“Park Denizcilik ve Hopa Limanı’nda AKP 26. Dönem Milletvekili Necip Kalkan, Trabzon Limanı’nda AKP 26. Dönem Milletvekili Hüseyin Özbakır, Si Port Sinop Limanı’nda AKP Güngören Belediye Başkan Aday adayı Haşim Taşkıran, Riport Rize Limanı’nda AKP Bakırköy eski İlçe Başkanı Mahmut Gürcan, Alidaş Alanya Limanı’nda AKP’li iş insanı Esma Beki, Marmaris Limanı’nda Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Aydın, Ege Liman İşletmeleri’nde Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdür Yardımcısı Recep Çevik, Ulusoy Çeşme Limanı’nda Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız, Dikili Limanı’nda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Proje Grup Başkanı Mehmet Kara, Ortadoğu Antalya Limanı’nda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Hukuk Müşaviri Mehmet Kılcı, Giresunport Limanı’nda Hazine ve Maliye Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Mercan Aydın görev alıyor. Bu isimlerin hiçbiri de denizci değil. Bu yönetim kurulu üyelikleri özelleştirilen limanlardaki TDİ’nin haklarını koruyup gözetmek için değil, o kişilere ek ücret sağlamak için verilmiş. Üstelik bu kişilerin yönetim kurulu toplantılarına da katıldıklarını sanmıyorum. İşte liyakat, işte siyaset, işte AKP.” 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.