CHP'den Terör'e Karşı Dört Öneri

CHP'den Terör'e Karşı Dört Öneri

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından parti sözcüsü Selin Sayek Böke basın açıklaması düzenledi.

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında önemli konulara parmak bastı. Toplumsal barışın sağlanması için zihniyetin değişmesi gerektiğini söyleyen basın sözcüsü; "Önce benim iktidarım diyenler nedeniyle Türkiye terör örgütlerinin hedefinde. Bunun için Türkiye terör sarmalında." dedi.

Böke yaptığı açıklamada hükümete sert eleştiriler yöneltirken, Türkiye'yi tek adam rejimi olarak nitelendirdi. İktidarı kendisine muhalif olan herkesi hapsedip bunu fırsata çevirmeye çalışmakla eleştiren Parti Sözcüsü; "Silahlı terör örgütlerini engelleyemeyenler, ülkenin başkentini, silahlı terör örgütlerinin at koşturduğu bir kente dönüştürenler, bu konuda siyasi hesap vermek, bu duruşu değiştirmek yerine hala siyasi fırsat peşindeler. Bu durum ve bu anlayış mevcut tek adam rejiminin bakış açısını çok net bir şekilde anlatıyor. Tek adam rejimi için kendi rejimlerini tehdit etmeyen hiçbir şey bir politika değişikliği gerektirmiyor." şeklinde konuştu.

CHP Parti sözcüsü terör eylemlerinin kınanmakla bitmeyeceğini ifade ederek; "Artık boş laflara, bitmek bilmeyen güvenlik zirvelerine, terör saldırısından sonra hiçbir siyasi sorumluluk almadan vatandaşla alay eder gibi verilen cevaplara hiçbirimizin tahammülü kalmamıştır. Derhal yapılması gereken 4 adım öneriyoruz." dedi.

Selin Sayek Böke'nin sunduğu 4 öneri;

1-Türkiyeyi tüm terör örgütlerinin hedefi haline getiren dış politika 180 derece değişmeli.Cenevre'de devam ediyor olan Suriye görüşmeleri, Türkiye için Ortadoğu'ya yönelik müdahaleci dış politikadan dönmek için bir fırsat olarak değerlendirilmeli. Hükümet derhal Suriye politikasını tamamen değiştirmeli, Suriye'de barışı önceleyen yapıcı bir siyaset izlenmeli. Türkiye'nin sınır güvenliği Türkiye için sağlanmalı.

2-Meclis derhal işlevsel hale getirilmeli. Her şeyden önce Türkiye'nin içinde bulunduğu terör sarmalından çıkması için etraflı bir tartışma yapılmalı ve buradan somut çözüm önerileri çıkarılarak vakit kaybetmeden hep birlikte uygulanmalı. Genel Başkanımız meclis başkanına bir mektup sundu ve bu konuda açık bir çağrı yaptı. Siyaset kurumu ve meclis için vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamaktan daha öncelikli hiçbir şey olamaz. Meclis derhal görevini yapmalıdır.

3-Türkiye İçişleri Bakanı derhal istifa etmeli veya sayın başbakan tarafından görevden alınmalıdır. Güvenlik ve istihbarat rejimi bir kişinin çıkarlarına hizmet etmek yerine ülkenin güvenliğini öncelik haline getirecek şekilde acilen düzenlenmelidir.

4-Emniyet istihbarat gibi güvenliği doğrudan ilgilendiren kurumlar başta olmak üzere bürokraside parti çıkarlarına değil ülke çıkarlarına, partiye yakınlık esasına göre değil, liyakat esaslarına göre atama yapılmalıdır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.