1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'den yargı paketi için kapsamlı çalışma!
CHP'den yargı paketi için kapsamlı çalışma!

CHP'den yargı paketi için kapsamlı çalışma!

‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ardından CHP kapsamlı bir yargı paketi için çalışmaya başladı.

A+A-

Demokrat Parti, HDP, Saadet Partisi ve Türkiye İşçi Partisi ile DİSK’ten Hak-İş’e, Türkiye Barolar Birliği’nden İnsan Hakları Derneği’ne 20 kurum kuruluş çalışmalara katıldı. 65 uzman ve yöneticinin katıldığı 8 toplantının sonunda 14 ayrı kanun teklifi ile 228 madde yazımı gerçekleşti. Duvar'ın haberine göre, Yargı Paketi Ceza Muhakameleri Kanunundan İnfaz Kanununa birçok kanunda değişikliğin yanı sıra anayasada da yargıyla ilgili 14 maddede değişiklik öngörüyor.

Pakette dikkat çeken başlıklar şöyle:

HSK yerine Adalet Yüksek Kurulu kurulacak. 19 üye Yargıtay, Danıştay ve TBMM tarafından seçilecek. Bakanın kurul toplantılarına katılma ve söz alma hakkı olacak ama oy kullanamayacak. Kurul kararlarına karşı yargı yoluna başvurulabilecek.

OHAL süresi bir aya düşürülecek. Cumhurbaşkanının talebiyle arka arkaya en fazla üç defa bir aylık sürelerle meclisin üçte ikisinin çoğunluğunun kararı ile uzatılabilecek. OHAL CBK’larına AYM denetimi sağlanacak. OHAL’de Anayasa değişikliği yapılamayacak.

OHAL sürecine ilişkin hakkında herhangi bir soruşturma veya kovuşturma açılmamış olanlar ile hakkında takipsizlik veya beraat kararı verilenler görevlerine iade edilecek.

Belediyelere kayyum düzenlemesi kaldırılacak. OHAL KHK’si ile getirilen el konulanlara kayyım ataması kaldırılacak.

Ters kelepçe yasaklanacak. Katalog suçlar kaldırılacak. Tutukluluk süreleri kısaltılacak. Yüksek güvenlikli ceza infaz kurumları, çocuk kapalı ceza infaz kurumları kaldırılacak. Çocukların mahkûmiyeti eğitim evlerinde geçirilecek.

Terör örgütü propagandasından veya terör örgütü üyeliğinden mahkûm olmuş olmakla birlikte, herhangi bir şiddet eylemine fiilen katılmamış olanlar için hükümlünün isteği ile infaz erteleme olanağı getirilecek.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu kaldırılacak. TCK 301 AİHM içtihatları da dikkate alınarak kaldırılacak. Hakaret suçunda hapis cezası kaldırılacak.

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçuna “cebir ve şiddet içeren somut bir saldırıya sebep olma” koşulu getirilecek. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yer alan açıklamaların bu suç bakımından cezalandırılamayacağı düzenlenecek.

Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek ile örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte yardım eden kişi için mevcut düzenlemelerde değişiklikler yapılacak.

TMK 7/2 VE 6/2’de suç oluşmasının koşulu “cebir ve şiddet içeren eylemlerini övmek ya da bu eylemlere başvurmayı alenen teşvik etmek” olarak düzenlenecek.

Gözaltı uygulaması ve sürelerine OHAL yasası ile getirilen istisna kaldırılacak.

Basın Kanununda yapılan değişiklikler ile internet yayıncılığı da basın kanunu kapsamına alınacak. Bu sayede alternatif medya haklar açısından da kanuni güvenceye kavuşacak.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.