CHP'li Beko’dan İş Bankası tepkisi!

CHP'li Beko’dan İş Bankası tepkisi!

CHP İzmir Milletvekili Kani Bekoiİktidarın İş Bankası ısrarına tepki gösterdi. 

Beko, İş Bankasının patronunun olmadığını, asıl amacın bankanın bugünkü piyasa değeri olan, Yirmi beş milyar yedi yüz milyon beş yüz altmış dokuz bin TL para olduğunu söyledi. 

“İş Bankası tüm çeklerinde ‘’ATATÜRK" logosunu kullanan tek bankadır” diyen CHP İzmir Milletvekili Kani Beko İş Bankası çalışanlarının paylaşımlarına da yer verdiği açıklamasında iktidarı hedef alarak, “Erdoğan'ın İş Bankasındaki Atatürk'ün hisselerine el koyulması konusundaki bütün gerçeği biliyoruz. Bu gerçekleri ülkemin her ferdi de bilmelidir” dedi.

PATRONSUZ BANKA

Ekonomide yaşanan krize ne içeriden ne de dışarıdan kredi bulamayan, cumhuriyetin kazanımlarını sata sata bitiremeyen iktidarın şimdi de gözünü Atatürk’ün hisseleri olan İş Bankası’na diktiğini söyleyen CHP’li Beko, ‘İş Bankası’nı ele geçirmeye çalışıldığına tepki gösterdi.  İş Bankası'nın yüzde 40.12'sinin banka çalışanlarına ait olan Munzam Sandık Vakfına ait olduğunu hatırlattı.  Türkiye ve dünyada çalışanlarının ortak olduğu bu büyüklükte başka bir banka kuruluşunun olmadığını kaydeden Beko, İş Bankası’nın patronu olmadığını, değişebilen profesyonel banka genel müdürlerinin olduğunu vurguladı. Beko, “ İş Bankası'nın yüzde 28.09’u Bu Bankanın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ait olup, bu hisseleri de Atatürk adına Cumhuriyet Halk Partisi temsil etmektedir. Temettü gelirlerini de Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na bağışlamaktadır. CHP iş bankasından 1 kuruş gelir alamamaktadır” hatırlatmasında bulundu.

Beko, İş Bankasının yüzde 31.79’unun Halka açık, İş C, İş B, İş A gibi hisselere sahip olduğunu ifade etti.  İş Bankasının bugünkü piyasa değerinin; 25.700.569.000 TL (Yirmi beş milyar yedi yüz milyon beş yüz altmış dokuz bin TL) olduğunu söyledi. Beko, “ Ülkesini Harami gibi soyup soğana çevirenlerin, soymaya yeni kaynaklar arayışına girmelerinden dolayı, CHP bahanesiyle saldırmalarının asıl altında yatan gerçek bu paradır. İş Bankasının Yönetim Kurulu 11 kişiden oluşmaktadır, 7 üye bankanın kendi içinde bankanın çalışanlarından oluşmakta, 4 üye de CHP’li temsilcilerdir. Dolayısıyla CHP’li üyeler isteseler de tek başlarına iş bankasında siyası karar alamazlar ve banka buna müsaade etmez. “ diye konuştu.

LİYAKATLI YÖNETİM

İş Bankası yönetiminde görev yapan CHP Temsilcilerinin liyakatine dikkat çeken Beko, Bankanın CHP’li yönetim kurulu üyelerine bir bakın… Murat Karayalçın, DPT de Uzman, Ankara Belediye Başkanlığı yapmış, SBF Mezunu Deneyimli siyasetçi. Fazlı Bulut, ABD’de New Hampshire College’da iktisadi kalkınma alanında yüksek lisans yapmıştır. 1985-1997 yılları arasında Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’nda Hesap Uzmanı ve Baş Hesap Uzmanlığı görevlerinde bulunmuş. Rahmi Aşkın Türeli; Maliyeci, SBF mezunu, Ekonomist. Özcal Korkmaz; İktisatçı, Hesap Uzmanı, Maliyeci Bu temsilci sıfatlarını niye yazdım; Salt İmam Hatip Okulu Mezunu diye bu görevlere atanmadıklarını anlatmak için, TÜBİTAK başkanlığında olduğu gibi. İş Bankası Tüm Çeklerinde ‘’ATATÜRK" logosunu kullanan tek bankadır. İş Bankası hisselerinin yüzde 40.47'si Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı'na ait. Atatürk hisselerinin oranı ise yüzde 28.09 seviyesinde bulunuyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.