CHP'li Purçu, TBMM'de Romanları ağırladı

CHP'li Purçu, TBMM'de Romanları ağırladı

CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ ve TBMM BAŞKANLIK DİVANI KATİP ÜYESİ ÖZCAN PURÇU CHP MİLLETVEKİLLERİYLE BİRLİKTE TBMM’DE YAKLAŞIK 150 KİŞİLİK ROMAN DERNEK VE TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

İstanbul, Tekirdağ ve Edirne’den gelen Roman Federasyon ve Dernek temsilcilerinden oluşan yaklaşık 120 kişilik grup TBMM’deki temsilcileri CHP İzmir Milletvekili Özcan PURÇU ile biraraya geldi. Kadınlar, çocuklar ve gençlerin de bulunduğu grup, CHP Grup Toplantısına katıldı, ardından Roman Milletvekili Özcan PURÇU’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda taleplerini, sorunlarını ve isteklerini anlattı.

Yapılan toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit TORUN’un yanısıra CHP İzmir Milletvekilleri Atilla SERTEL, Ali YİĞİT, Mustafa BALBAY, Tacettin BAYIR, Tokat Milletvekili Kadim DURMAZ, Edirne Milletvekilleri Erdin BİRCAN ve Okan GAYTANCIOĞLU, İstanbul Milletvekili Sibel ÖZDEMİR, Denizli Milletvekili Kazım ARSLAN’ın aralarında olduğu çok sayıda CHP’li milletvekili katıldı.  

TBMM’de Roman kadınların ve gençlerin ağırlıkta olduğu Roman federasyon ve dernek temsilcilerini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten CHP İzmir Milletvekili PURÇU, “Umarım daha kalabalık gelirsiniz. Biz TBMM’ye ayak basamazdık. Artık sizleri daha sık TBMM’de görmek istiyoruz. Meclis bizim Meclisimiz, bu vatan bizim vatanımız, sizlerin artık TBMM’de bir kapınız var. Dünyada ve Türkiye’de Romanların sorunları çok fazla… Her fırsatta milletvekillerini ziyaret edin, sorunları ve önerileri her fırsatta dile getirin istiyorum. Eğitimde, istihdamda, barınmada çok sorunumuz var. Geleneksel meslekleri sürdürüyoruz, niteliksiz işlerde çalışmak zorunda kalıyoruz. Mesleki bilgi ve birikimimizi artırmak zorundayız. Çocuklarımızı okula göndermek zorundayız. Çocuklarımız sağlık koşullarından yoksun, çocuklarda ölüm oranlarımız yüksek… Yaşam kalitesinden yoksun bırakılmış Roman vatandaşlarımızın hakları için çalışıyorum, sizlerden de talep etmenizi, girişimlerde bulunmanızı, TBMM’ye ziyaretler gerçekleştirmenizi istiyorum.” diye konuştu. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit TORUN, “Sorunların çözümü o kadar zor değil, yeter ki sorun için samimi şekilde ele alıp yeter ki yüreğinizde hissedin, çözüm önerilerine katkıda bulunun. Ama bu ülkede bu iktidar mış gibi yaparak, sadece görünürde bir şeyleri çözüyormuş gibi göstererek sizlerin de yaşadığı gibi maalesef sorunları çözme değil uzatma çabası içerisinde.” dedi. 

Toplantıya katılan CHP Milletvekilleri, Roman vatandaşların temsilcisi İzmir Milletvekili Özcan PURÇU’ya sorunların çözümünde katkı sağlamak için ellerinden geldiğince destek olmaya çalıştıklarını ifade etti ve “Roman vatandaşlara kapımız sonuna dek açık” diyerek Roman vatandaşlarımızdan çocuklarını okula göndermeleri, yönetim kademelerinde ve siyasette etkin olmalarını istediklerini ifade etti. 

Aralarında lise ve üniversitede okuyan Roman öğrencilerin ve sağlık güvencesinden yoksun olduklarını belirten ve işsizliğe çözüm bulunmasını isteyen Roman kadınların da yer aldığı toplantıda Milletvekilleri talepleri dinledi, tek tek not aldı. 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.