1. YAZARLAR

  2. Pınar Yeşiltay Sevim

  3. ÇOCUĞUNUZUN 2021 MAJANDASI VAR MI?
Pınar Yeşiltay Sevim

Pınar Yeşiltay Sevim

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUĞUNUZUN 2021 MAJANDASI VAR MI?

A+A-

Günümüz 21.yy dünyasında en büyük sorunlardan biri hayata yetişememek ve belli başlı rutinler dışında zaman yönetiminde yetersiz kalmak. Elbette bu durum ebeveynliğimiz ve aile hayatımızı da oldukça etkiliyor ve tabi ki çocuklarımızın programlarına da yansıyor.

Günümüzde okul açık olduğunda yüz yüze eğitim için okula gitmek ya da online eğitim için ekran başına geçmek, ödev yapmak gibi süreler dışında pek çok çocuğun zamanının büyük bölümünü teknolojik oyunlarla, video içerikleri ve sosyal medya ile geçirdiğini görüyoruz sıklıkla. Oysa hayatın içinde yer alan pek çok aktivite için vakit bulamadıklarını iddia eden çocukların “Zaman Yönetimi” yaptıkları taktirde pek çok şey üretecek, deneyimleyecek vakitlerinin olgunu görmeleri mümkün. Peki bunu nasıl mı fark edecekler? (Fark edeceğiz?) Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi ajanda tutarak ve takvim yöntemini kullanıp, plan yapmayı becerebildiklerinde elbette. 

c98b4a71-7f0b-4f97-a05d-d61f8ba7722d.jpg

Bu bilgiyi bilmekle birlikte uygulayabilen ebeveyn sayısı bile oldukça azınlıktayken çocuklardan beklemek haksızlık demeyin. Bunun için Tudem Yayınlarının MAJANDA’sı ile tanışmanızı öneririm. Eğlenceli, rengarenk, oldukça farklı önerileri ve sımsıcak tasarımı ile Majanda aslında sadece bir ajanda olmanın çok ötesinde. Kısaca yıllık eğlence defteri demek bile mümkün. Hem planlama konusunda çocukları teşvik ederken hem de düşünme, hayal kurma, hayallerini yazma gibi kazanımlar da sağlıyor. Çılgın fikirler, duyguları tanımaya yönelik sayfalar, oyun önerileri, kitap ve film tavsiyeleri, aylık değer ve kazanımları, kişisel kendini tanıma testleri, araya serpiştirilmiş öyküleri, etkinlik sayfaları gibi faklı içerikleri ile de göz doldurmakla birlikte motivasyon sağlıyor. 

Yeni bir yıla girmeden önce aileler tarafından 2021 Majanda’sının temin edilmesi ile çocuklarınızın yeni yıldan beklentilerini, yeni yıl için hedeflerini, kendilerinde bir sonraki yıl değiştirmek ve geliştirmek istedikleri yönlerini keşfetmelerini ve yazılı hale getirerek kişisel ajandalarına alışmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece arkadaşlarının özel günleri de dahil omak üzere özel günleri ajandalarında şimdiden işaretleyebilir, hedefleri için adım adım stratejiler belirleyebilir ve stratejilerini uygulamak ve hedeflerine ulaşmak için yapmaları gerekenleri ( günlük, aylık, haftalık okunacak kitaplar, çözülecek sorular, temin edilecek materyaller) takvimlerine işleyebilirler.

Çocuk yaşta zaman yönetimini öğrenmek, planlama becerisini geliştirmek emin olun sadece ilerleyen yaşlarda değil daha çocuk yaşta bile hem sosyal hem de akademik gelişimlerine büyük katkı sağlayacaktır. 

Yukarıda belirttiğim niteliklere sahip bir ajanda/Majanda satın alacak bütçeniz olmaması durumunda bile çocuğunuz için kişiselleştirilmiş bir planlama defteri hazırlamanızı (mümkün ise çocuğunuz ile birlikte) hedef, hayal, düşleri yazılı hale getirmesi ve geleceğini planlama noktasında destek olmanızı bir çocuk gelişimci olarak öneririm Belki plana her zaman sadık kalmak mümkün olmayabilir ama unutmayın en kötü plan plansızlıktan iyidir. Onların yazılı olduğunu bilmek bile güç verecektir. Diğer yandan hedefleri yazılı hale getirmek ve planlamak bile plana sadık kalınamasa bile hedefe ulaşma konusunda ilk ve en önemi adımdır. Duyguların dışsallaştırışması için günlük tutmak gibi hedeflerin de ulaşılabilirliği açısından planlanması önemlidir.

Değerlerle, güzel sanatlarla, hayal gücüyle, merak ve araştırmayla, mizahla, okuma ve yazma kültürü ile hazırlanmış teması 2021 Majanda’yı 3. sınıf öğrencisi kızım Sudelina ile keyifle inceledik ve tüm çocukların keyif alarak zamanı yönetmeyi öğreneceklerini öngörüyoruz.

Şimdiden tüm çocuklar için keyifli , eğlenceli ve planlı bir 2021 dileğiyle.

Pınar Yeşiltay Sevim
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.