Çocuklarınıza baskı yapmayın…

Okulların kapanmasına az bir süre kalmışken hatta ve hatta YKS sınavına birkaç gün kalmışken lütfen çocuklarınıza notları için ya da sınavda alacakları puan için baskı yapmayın.

Çocuklarınızın içsel çığlıklarını duymuyor ve görmüyorsunuz. Sizler onlara baskı yaptıkça onlar başarısızlık duygusunun içerisinde çaresizliği de öğreniyorlar. Sizin kendi koşullanmalarınız çocuklarınıza maalesef olumsuz miras olarak aktarılıyor. Bırakın başarısız olsunlar, bırakın mutsuz olsunlar, bırakın üzülsünler, bırakın düşsünler… Önemli olan onları başarıya, mutluluğa zorlamak değil. Önemli olan onların bu duyguları tattıklarında ebeveyn olarak yanlarında olduğunuzu onlara hissettirmekten öte yaşatmanız.

Kendi sorumluluklarınızı çocuklarınıza yüklemeyin.

Anlıyorum elbet… Ben de üç çocuk annesiyim. Elbette çocuklarım mutlu, başarılı, değerleri olan çocuklar olsun diye çabalıyorum. Şöyle bir farkla… Tatmin duygusunu yaşamalarına izin veriyorum, onlar bunun farkında bile değiller. Başarıda tatmin olduğu kadar başarısızlıkta da tatmin duygusunu yaşamalı her birey. Bunu birçok değerle birleştirebilirsiniz.

Daha dün en yakınımın da yaşadım. Komşumuzun kızı, 10 yaşında. Ortaokul öğrencisi. Düşük not almış. 10 yaşındaki çocuğun kaygı düzeyi nasıl tavan yaptıysa çocuk okul servisinden iniyor ve başını alıp gidiyor. 10 yaşında çocuk düşünün ki evinden kilometrelerce uzaklıkta bir yemek restoranında bulunuyor. Oturmuş çaresizce, korku dolu gözlerle ne yapacağını bilmeden düşüncelere dalmış. Restorandaki görevli kardeşim durumunu fark etmiş de polisi arayarak aileye ulaşıldı. Onu da ayrıca tebrik ederim. Dikkatine ve insanlara verdiği önem ve değer için…

Lütfen çocuklarınıza baskı yapmayın... Onları duymayı seçin. Sessiz çığlık atmasınlar. Onları anladığınızı, duygu durumlarınızı fark ettiğinizi her zaman yanlarında olduğunuzu bilsinler. Varsın olsun sınavdan düşük not alsın, varsın olsun üniversitede istediğiniz puanı alamasın…
‘Bütün emeklerim boşa mı gitti?’ demek yerine ‘neyi farklı yaparsak daha başarılı ve rahat hissedersin?’ sorusunu sorun çocuklarınıza. Siz onların pes etmelerine izin vermeyin yeter. Çünkü başarısızlık tekrar denemek değildir, pes etmektir. Engellerini fark ettirmek hayat boyu başarının anahtarı olacaktır.

Sağlıcakla kalın..

Yaradan’a, en güzele emanetsiniz, hoşça kalın..
Işıltınıza sahip çıkın ve daimi ışıkta kalın..
Sevgimle,
Aşk OLsun, Şifa OLsun

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.