1. YAZARLAR

  2. Sevilay Demir

  3. Coronadan mı korkmalıyız aşıdan mı?
Sevilay Demir

Sevilay Demir

Yazarın Tüm Yazıları >

Coronadan mı korkmalıyız aşıdan mı?

A+A-

 Hem yerli hem de yabancı basında aşı karşıtı birçok habere rastlıyoruz rastlamakla kalmıyoruz çevremizde bizzat tanık oluyoruz. Karşılaştığım her iki kişiden biri aşıya sıcak bakmıyor. Peki neden? 

Tabiki bunun birçok sebebi var ama  en genel sebep korkularımız tabiki. İnsan bilmediği herşeyden korkar çünkü bu insan olmamızın bir sonucudur. Korku aynı zamanda öğrenilen bir duygudur.

 Siz bir bebeğin eline yılan verin bebek korkmayacak hatta belki oynamak isteyecektir yılandan korkmayı büyüdükçe öğrenecektir belki deneyimleyerek belki de sırf başkası korktuğu için onda da o korku başlayacak. Gelelim esas konumuza corona aşıları... 

whatsapp-image-2021-04-20-at-14.35.43.jpeg

Coronadan aşı olmadan kurtulmak mümkün mü? Tabiki şuan kimse tedavi yöntemini tam bilmiyor. Kurtulmamızın diğer bir yolu bağışıklığımızın güçlü olması ki herkesin bağışıklığı aynı değil.

Bu konuda birkaç makale okudum ve öğrendiğim bilgilere göre T hücreleri diğer bir deyişle vücudumuzdaki katil hücreler herhangi bir hastalık mikrobu bulaştığında hemen müdahale ediyor. Lakin coronayı tanımaları her kişide aynı değil.Zaten aynı olmadığı için bazı kişiler hastalığı ağır atlatırken bazılarında hafif seyrediyor. 

Aşı yapmadan önce antikor testi yaptırmaktan yanayım. Şayet aşı olursak belki yan tesirleri olacak belki ama olmazsak hasta olma riskimiz fazla . O yüzden mutlaka aşı olmalıyız. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar