1. YAZARLAR

  2. Elif Topaloğlu

  3. Covid- 19 Panik Atakları Tetikledi
Elif Topaloğlu

Elif Topaloğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Covid- 19 Panik Atakları Tetikledi

A+A-

Panik Atak Tedavisinde En Sık Tercih Edilen Doğal Tedavi Yöntemi “Refleksterapi”

Sevgili Medya Ege okurları tekrar merhaba!

Covid- 19 karantina sürecinde ayrı kalmamızın sebebi yıllardır hep kafamda olan fakat yoğun çalışma temposunu, sevgili danışanlarımı ve özellikle çocuklarımı bahane ederek ertelediğim kitabımın çalışmalarını tamamlamam. Evet, çok hayalini kurduğum kitabımın taslağını bitirdim ve geçtiğimiz haftalarda basın danışmanıma teslim ettim. Heyecanla beklemede olduğum bu süreçte yazmayı ne kadar sevdiğim, benim için ne kadar keyifli olduğu ve bana ne kadar iyi geldiğini tekrar idrak ettim. Yine her hafta Medya Ege’de yazılarımla sizlerle olacağım. Bu süreçte maalesef danışanlarımdan da uzak kaldım ve en çok telefon aldığım konuyla başlangıcı yapmak istedim. Hepimiz için endişe verici olan ve azalsa da hala devam eden, uzun süre de gündemimizi meşgul edecekmiş gibi görünen Covid-19 zamanlarında en çok hasar alanlardan biri de Panik Atak hastaları oldu.

Panik Atak başta “panik bozukluk” olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda (tiroit bezinin aşırı çalışması, kan şekeri düşüklükleri, enfeksiyon hastalıkları kansızlık gibi…) görülebilen aniden beklenmedik bir anda, herhangi bir yerde ortaya çıkan; yoğun kaygı, bunaltı, kaygı karışımı bir nöbet. Kişinin yaşam kalitesini de hayata bakışını da oldukça bozan zor bir hastalık türü. Çünkü Panik Atak hastaları kendilerini birçok hastalığın pençesinde gibi hissediyor. Stres Panik Atak hastalarının en büyük düşmanı, Panik Atak çözümlenmedikçe kişi atak yaşamaktan korktuğu için içine kapanıyor ve depresyon tablosu gelişiyor. Dolayısıyla ben Refleksterapi ile panik atak tedavisini bu üç başlıkta konumlandırıyorum. Stres, Panik Atak, Depresyon. Hatta depresyon tedavisine ek olarak otonom sinir sisteminin düzenlenmesi ve tiroit bezinin çalışma düzeninin sağlanmasını amaçlayarak kombine bir çalışma yapılması gerekiyor.

13 senedir farklı yaş ve sosyal çevreden pek çok hastamın tedavisinde en sık başvurduğum yöntem önce vücuttaki stres seviyesini ortadan kaldırmak üzerine konumlanmak oluyor. Bel fıtığı, panik atak, öğrenme güçlüğü, kronik ağrılar… Sorun ne olursa olsun seanslarımda stres bölgesini mutlaka çalışıyorum. Refleksterapi ile lenf drenajı ve venöz dolaşım üzerinde sinir yoları üzerinden simülasyon yöntemiyle kas gevşeme sistemini çalıştırıp ve yoğun bir rahatlama oluşturmayı hedefliyorum. Böylelikle vücut hastalıklarla mücadele yeteneği kazanıyor ve gevşeme sağlıyor. Tüm dünyada refleksterapi uzmanları stres için ayaklardaki sinir izdüşümlerine karşılık gelen böbreküstü bezleri, böbrek, mesane, sinüs, beyin ve kalp ile ilgili alanları üzerinde durarak vücudumuz üzerinde stresi oluşturabilecek organların gevşemesini sağlıyorlar. Ama asıl önemli olan son yıllarda Refleksterapi mevcut hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı bireylerin de stresten korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için başvurduğu bir yöntem oldu. Refleksterapi, Sağlık Bakanlığı onaylı olması ve başta stres olmak üzere birçok hastalıkta koruyucu, önleyici ve tamamlayıcı bir tedavi olan en etkili doğal tedavi yöntemi olma özelliğiyle gün geçtikçe daha çok kişiye ulaşıyor.

Bu süreçte Panik Atak tedavisinde Refleksterapi yöntemini deneyebilirsiniz. Önümüzdeki haftaya kadar sağlıkla ve huzurla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.