Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar! "Bu zihniyet ülkemize 60 yıl kaybettirdi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar! "Bu zihniyet ülkemize 60 yıl kaybettirdi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark İstanbul 2. Etap açılış töreninde açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Teknoloji dünyamızın kıymetli temsilcileri sizleri selamlıyorum. İkinci dünya savaşının ardından kendilerine bilim ve sanayi alanında kendisini doğru alanlar belirleyen ülkeler bugün önemli yerlere geldiler.

İçinde bulunduğumuz bu TEKNOPARK da rahmetli Turgut Özal’ın projesiydi. Bu arazi yıllarca boş kaldı. İşin teknoloji parkı bölümü görmezden gelindi ne  mutlu ki bunu hayata geçirmek bize nasip oldu. Ülkemize 18 yılda yollar, köprüler gibi dev eserler kazandırmanın yanı sıra bilime de destek verdik. Bu merkezler birbirinden kıymetli firmalara girişimcilere ve cevval gençlerimize şu anda ev sahipliği yapıyor.

"MİLGEM, ALTAY TANKI, ANKA İHA..."

TEKNOPARK İstanbul’da 312 şirket 5 binin üzerinde çalışanı istihdam ediyor. Savunma Sanayi’nde pek çok öncü proje buradan çıktı. Ülkemizin gururu MİLGEM korvet, Altay tankı, ANKA İha ve amfibi hücum gemisi gibi projelerin AR-GE çalışmaları burada yürütülüyor.  Ekonomi sanayi işbirliğinin iyi örnekleri burada sergileniyor. TEKNOPARK dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırma hedefi ile çalışmalarını sürdürüyor.

"TÜRKİYE YAPAMAZ DİYENLER 60 YIL KAYBETTİRDİ"

Amacımız buranın 43 bin AR-GE mühendisinin çalıştığı dünyanın sayılı AR-GE merkezlerinden bir haline getirmektir. Yerli ve milli otomobil beyin takımı bilişim vadisinde çalışmalarını sürdürüyor. Araştırmacılar tecrübelerini ülkemize aktarıyor, gençlerimize rol model oluyor. Türkiye yapamaz diyen bu zihniyet ülkemize 60 yıl kaybettirdi. Biz bu adımı attık gördük ki Türkiye’nin gücü bu proje için yeterli. Bir çok Türk mühendis yurt dışındaki önemli işlerini bırakıp sırf bu projede yer almak için ülkelerine döndüler.

TERSİNE BEYİN GÖÇÜNDE RAKAMLAR UMUT VERİDİ

Geçen sene uygulamaya koyduğumuz lider Araştırmacılar programına gelen talepler umut verici. Dünyanın en iyi üniversitelerden üst düzey araştırmacılar çalışmalarını yürütmek için artık Türkiye'yi seçiyor. Gelen araştırmacılar akademik bilgilerini ülkemize aktarıyor ve gençlerimize rol model oluyorlar. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.