Davutoğlu: 506 Dosyadaki Dokunulmazlıklar Kalksın

Davutoğlu: 506 Dosyadaki Dokunulmazlıklar Kalksın

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP'nin yaptığı dokunulmazlıklar açıklamasının ardından; "Hodri meydan, 506 dosyadaki dokunulmazlıkların hepsini birden kaldıralım" dedi. Başbakan, meclisteki partilerin dokunulmazlıkların kaldırılması konusundaki davranışlarını

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP'nin yaptığı dokunulmazlıklar açıklamasının ardından; "Hodri meydan, 506 dosyadaki dokunulmazlıkların hepsini birden kaldıralım" dedi. Başbakan, meclisteki partilerin dokunulmazlıkların kaldırılması konusundaki davranışlarını görmek istediğini söyleyerek, bu akşama kadar süre verdi.

Ana muhalefet partisinden gelen "dokunulmazlıkların kaldırılması" talebini CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel tarafından yapılmış, Özel CHPli vekillerin yemin etmeden önce dokunulmazlığın arkasına sığınmamak konulu bir evraka imza attıklarını söylemişti. Bu açıklamayı değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu; "Hodri medyan, 506 dosyadaki dokunulmazlıkların hepsini birden kaldıralım. Gerçek bir meydan okumada bulunuyorum. Hodri meydan. Teklifim net ve açık." dedi.

Dokunulmazlık konusunda tek şart sundu

506 dosyadaki dokunulmazlığın kaldırılması için, tek bir şart sunduğunu belirten Davutoğlu, gündemde olan Avrupa'ya vizesiz seyahat için fezlekelerle meclisi uğraştırılamayacağını, anayasaya geçici bir madde eklenerek 506 dokunulmazlık dosyasını tek bir hamlede kaldırılması gerektiğini söyledi. Davutoğlu sunduğu teklifin kabul görmesi halinde gelecek hafta 1-2 oturumda halledilebileceğini söyleyerek, bütün partilerden yanıt beklediğini söyledi. Başbakan dokunulmazlıklar teklifinden kaçamayacaklarını çünkü teklifin kendi teklifleri olduğunu söyledi.

İstanbul ve Ankara'daki Alman temsilcilikleri sorusuna da cevap verdi

Açıklamasının ardından, bir gazetecinin sorduğu, Almanya'nın İstanbul ve Ankara'daki temsilciliklerin ve okulların terör saldırısı ihtimaliyle kapatılmasına dair soruyu da yanıtlayan başbakan, tavrın doğal olduğunu söyleyerek; "Terör saldırıları sonrasında, dünyanın her yerinde güvenlik kaygılarının oluşması normaldir. Paris'te, Londra'da, New York'ta bu anlamda bir sonuç ortaya çıkması beklenebilir. Güvenlik önlemleri alınmıştır. Ankara'da ve ülkenin her yerinde kamu düzenini hakim kılmak için güvenlik birimlerimiz gece gündüz çalışıyor." dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.