Ebru Akçınar Özgür

Ebru Akçınar Özgür

Dikkat! 7326 sayılı yapılandırmanın ilk taksit süresi bugün kaçırmayın

Kesinleşmiş alacakların yeniden yapılandırılması, ihtilaflı alacakların tasfiyesi, matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, stok düzeltmesi, şirket aktifindeki taşınmaz dahil iktisadi kıymetlerin yeniden değerlemesi gibi düzenlemelerin yer aldığı 7326 sayılı Kanuna ilişkin başvuru süresi, 30 Eylül 2021 tarihinde sona erdi.

7326 sayılı Kanunla getirilen borç yapılandırması, matrah ve vergi artırımı ödemeleri ilk taksit süresi bugün sona eriyor .İlk İki taksitin süresinde ödenmemesi yapılandırmayı bozuyor .İlk taksidi süresinde ödememeniz halinde 2.Taksiti de ödeyemiyorsunuz ve yapılandırma bozulmuş oluyor .Matrah artırımı yaptıysanız ilk 2 taksit süresinde ödenmez ise borç silinmiyor ama Kanunun size Tanıdığı incelenmeme hakkınız sana eriyor. 7326 Vergi ve matrah artırımlarını taksitle yapılandırmış olsanız bile peşin (defaten )ödendiğinde ödenecek tutar %10 düşük oluyor .Peşin ödemede ne kadar ödeyeceksiniz yapılandırma tablosunun üst tarafında yazı ile belirtildiğini görebilirsiniz .

Taksitlendirilen borçları ilk taksit süresinde peşin ödeyene yüzde 90 faiz indirimi uygulanıyor .(7326 sayılı Kanun, Mad. 9/3);

- Bu tutarlara katsayı uygulanmıyor.

- Fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarların yüzde 90’ı ile fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar ile birlikte hesaplanan gecikme faizinin yüzde 90’ının tahsilinden vazgeçiliyor.

- Yapılandırılan borç idari para cezalarından oluşuyorsa, bu idari para cezalarından ayrıca yüzde 25 indirim yapılıyor.

- Yapılandırılan borcun idarelerin fer’i alacaklarından ibaret olması hâlinde, fer’i alacak yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan yüzde 50 indirim yapılıyor. 10 TL’ye kadar yapılan eksik ödemeler ihlal sayılmıyor

7326 sayılı Kanunda, ödenecek taksit tutarının yüzde 10’unu aşmamak şartıyla 10 TL’ye (bu tutar dâhil) kadar yapılmış eksik ödemeler için bu Kanun hükümlerinin ihlal edilmiş sayılmayacağına yönelik özel bir hüküm yer alıyor (7326 sayılı Kanun, Mad.9/7).

7326 sayılı Yapılandırma kanununa göre 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle, fer’ileri dahil Maliye Bakanlığının 401 Milyar TL vergi, SGK’nın ise 101 Milyar TL prim alacakları bulunuyordu. 7326 sayılı Kanunla, 245 Milyar TL vergi aslı alacağının, 74 Milyar TL’de SGK alacak aslının yeniden yapılandırılması öngörülüyordu.

30 Eylül itibarıyla 5 milyon 800 bin civarında mükellef 152 milyar TL tutarında borcun yapılandırması için başvuruda bulundu. Ülke olarak pandemi sebebiyle sıkıntılı bir ekonomik süreçten geçiyoruz, daha önceki vergi aflarına bakıldığında, yapılandırılan borcun 70 – 80 milyar TL’sinin tahsil edilmesi bekleniyor.

Ödeme süreçlerine uymayanlar İçin Maliye bakanlığı e-haciz işlemlerine de başlayacağı açıktır .Bu sebeple kıymetli Okurlarım ;bugün mutlaka yapılandırma yaptığınız vergi borçlarını ödemenizi tavsiye ediyorum .Hepinize Bol kazançlı ,sağlıklı güzel bir hafta diliyorum .

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.