1. YAZARLAR

  2. Esra Aran

  3. DİKKAT EKSİKLİĞİNİN NEDENİ YAPAY RENKLENDİRİCİLER Mİ?
Esra Aran

Esra Aran

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

DİKKAT EKSİKLİĞİNİN NEDENİ YAPAY RENKLENDİRİCİLER Mİ?

A+A-

Buzdolabınızda tadı yerinde ve posasıyla bekleyen, etiketinde %100 doğal yazan cam şişedeki veya karton kutudaki nar suyu var ya! Sanırım bu ürünün çok doğal ve sağlıklı olduğunu düşünüyorsunuz. Ama yanılıyorsunuz. Çünkü birçok marka taze yeni sıkılmış meyve tadı vermesi için, meyve sularına esans ve yağlar ve etil bütirat gibi kimyasallar ekliyor.

Etil bütirat nedir? FDA tarafından onaylanan 4000’e yakın katkı maddesinden yalnızca biri. İşlenmiş yiyeceklere lezzet veren maddedir. Katkı maddeleri olmasa işlenmiş ürünler o kadar iştah açıcı olamazdı.

Paketlenmiş, rafine edilmiş ve işlenmiş besinlerin içindeki katkı maddeleri ve insan sağlığınıza etkileri:

  • Mono sodyum glutamat (MSG) : Dışarıda tükettiğiniz muhteşem lezzetli bir yemekten sonra başınızda inanılmaz bir ağırlık ve ağrı hissediyorsanız. Vücudunuz MSG ye karşı tepki veriyor olabilir.

 

--Yapılan bir araştırmaya göre tuzlu içecek içenlere göre MSG li içecek tüketen bireylerin kas ağrıları ve baş ağrısı şikayetleri daha fazla. Araştırmacılara göre bunun sebebi, MSG nin sinir hücrelerindeki reseptörleri direkt etkilemesidir.

 

--Yapılan diğer bir araştırmada sürekli MSG içeren besinleri tüketenlerin ilerleyen süreçte kilolu olduğu ortaya çıkmış.

Sürekli MSG içeren besin tüketmek, #leptin hormonuna karşı direnç oluşmasına neden olur.

 

Yapılması gereken: Dışarıda tükettiğiniz besinlerin porsiyonlarını küçük tutmakla işe başlayabilirsiniz. Marketten aldığınız ürünlerin mutlaka etiketlerini okumayı ihmal etmeyiniz. MSG yazan besinlerden uzak durunuz. Bazen MSG yerine hidrolize sebze proteini, soya proteini veya maya ekstratı yazabilir. Bu besinlerden de uzak durun.

 

  • Bütil hidroksianisol ( BHA): Bu katkı maddesi, yağlı yiyeceklerin bayatlamasını önlemeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda BHA maddesinin insan üzerinde kanserojen etkileri olabileceği ortaya çıkmıştır.

  • Potasyum bromat :Fırıncılar tarafından ekmek yapımında kullanılan katkı maddesidir. Yapılan araştırmalarda potasyum bromat katkı maddesinin insan üzerinde kanserojen etkileri olabileceği ortaya çıkmıştır. Avrupa birliği, bu maddenin unlu mamullerde kullanımını yasaklamıştır.

Yapılması gereken: Genelde tatlı ve tuzlu atıştırmalıkların içinde yer alır. Organik ekmek tüketebilirsiniz. Katkı maddesi içeren paketlenmiş ürünlerden uzak durunuz.

  • Yapay renklendiriciler: Üreticiler uzun raf ömrüne sahip katkı maddeleri içeren besinleri daha cezbedici hale getirmek için yapay renklendiriciler kullanmaktadır.

--Yapılan araştırmalarda sentetik gıda boyalarının çocuklarda hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliğine neden olduğu bulunmuştur.

 

--Araştırmacılara göre dikkat eksiliğine karşı genetik yatkınlığınız varsa, kullanılan yapay renklendiriciler bu durumun daha hızlı ortaya çıkmasına neden oluyor.

Yapılması gereken: 1 ay boyunca işlenmiş, rafine edilmiş, katkı maddeleri ve yapay renklendiriciler bulunan besinler yerine annenizin, eşinizin ve kendinizin yaptığı doğal besinleri tüketmelisiniz.

 

Sonuç olarak; paketlenmiş ürünleri satın alırken içindekiler kısmını dikkatlice okuyun. Neler yediğinizi, tükettiğinizde vücudunuzdaki hem iç hem dış değişimlerin neler olduğunun notunu mutlaka kaydedin. Farkı gözlemleyin!

 

ESRA ARAN BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ/ HAZİRAN 2017

 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.