1. YAZARLAR

  2. Arif Çayan

  3. Domates Tohumu ve Başkan Sengel!
Arif Çayan

Arif Çayan

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Domates Tohumu ve Başkan Sengel!

A+A-

İnsan da toprak gibidir.

Küçükken ne ekerseniz, büyüdüğünüzde karşınıza öyle bir genç, öyle bir koca, öyle bir baba, öyle bir kız, öyle bir anne, öyle bir vatandaş görürsünüz.

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’de bunu en iyi bilen belediye başkanlarından olduğunu geçtiğimiz günlerde gösterdi.

medyaege-013.jpg

Nasıl mı?

Domates tohumunu toprağa ekerek.

Böyle mi, o dediğimiz insanlar yetişiyor diye sorarsanız cevabı da kocaman bir yazı olur.

Toprağa ektiğiniz sadece domates tohumu belki ama üreten, üretmeyi seven, toprağa seven, doğayı seven, doğayla birlikte yaşamayı seven insanların yetişmesine bu şekilde vesile oluyorsanız, tıpkı domates tohumu gibi iyi insan tohumu da etmiş olursunuz.

Çocukları o tarlaya getirirseniz, o tohumu ellerine verip, ekmelerini, sulamalarını, büyütmelerini ve domatesleri toplamalarını sağlarsanız, ürüten ama bilgisayar başında sanal değil, tarla başında gerçekten, doğayla iç içe üreten insanların yetişmesine neden olursunuz.

O domates tohumunun küçüklüğünü gören çocuk, onu büyütürken kendi düşüncesini büyütür.

O domates tohumunun küçüklüğünü gören çocuk, domatesleri toplarken üretkenliğini, üretim gücünü, dünyada çalışmanın ne demek olduğunu öğrenir.

Sadece çalışmakla, doğayla dost olarak yaşamakla aç kalmayacağını, sadece kendisinin değil bütün insanların da doyması için bir şeyler yapabileceğini öğrenir.

Hatırlarsınız, küçükken büyüklerimiz bizi okulların o uzun yaz döneminde bir yere çıkar olarak verirlerdi.

Çıraklıktan amaçları hiçbir zaman o yaz döneminde bir meslek öğrenmek değildi belki ama bilirlerdi ki, o çıraklık zamanında,  belirli saatte işe gitmek, belirli saatlerde çalışmak,  belirli saatler sonrası o çalışmanın karşılığının üç beş kuruş da olsa almak, bizim geleceğimizi kurtaracak tek yegâne şeydi.

Kazanmayı bilmeyen, üretmeyi bilmeyen, yakın veya uzak çevresine faydalı olmayı bilmeyen bir genç olarak yetişmememiz içindi, o çıraklı dönemleri.

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’de, Selçuk’ta, Efes’te işte böyle bir çıraklık dönemini yaşatmak istiyor çocuklara.

Onları çiftçi olup, olmayacaklarını düşünmüyor.

Onların üreten, üretmeyi bilen, çalışan, çalışmayı bilen, karşılığında da bir şeyler kazanmayı bilen bilinçli insanlar olarak yetişmesinin önünü açıyor.

Yani, küçük ellerden toprağa atılan küçük domates tohumları, büyüdüklerinde iyi vatandaş olmalarının nedeni.

Kolay gelsin Başkan Sengel.

Tebrikler Başkan Sengel.

​​​​​​​

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.