Dominique Voegeli'den Mükemmele Ulaşmanın Yolu

Dominique Voegeli'den Mükemmele Ulaşmanın Yolu

Philsa, Philip Morris/Sabancı, iş sağlığı ve güvenliği konusunda 4 milyon 900 bin adam-saatlik kayıpsız iş gününe imza atarak bu alanda ki örnek kuruluşlardan biri oldu. Philsa, Philip Morris/Sabancı İşletmeler Direktörü Dominique Voegeli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 1987’den beri düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası" nedeniyle yaptığı açıklamada, 20 yıldan fazla süredir ülke ekonomisine katkı sağladıklarına değindi. Bununla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, iş sağlığı ve güvenliğinin çalışma hayatındaki önemine dikkat çeken, “İş Sağlığı ve Güvenliği Haftasının 30. Yıl dönümünü Philsa, Philip Morris/Sabancı olarak tüm organizasyonun katılımı ile kutluyor olacağız. Kuruluşumızdan bu güne kadar Türkiye’de faaliyet sürecimizde; yatırımlarımızı, ihracat hacmimizi ve kaliteli insan kaynağımızı artırırken, iş sağlığı ve güvenliği her zaman şirket olarak ilk odağımız oldu  ve bu şekilde olmaya devam edecek. Bu konuda mükemmelliğe ulaşmanın yolunun insana ve teknolojiye yatırım yapmaktan geçtiğine inanıyoruz” dedi.

 

Çalışan katılımı ve farkındalığın gelişmesi en önemli hedefimiz

İş sağlığı ve güvenliği konusunda şirket olarak önleyici yaklaşımı benimsediklerini ifade eden Voegeli, “Philsa, Philip/Morris Sabancı olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda sürekli iyileştirmeye odaklandık. Bizim için öncelikten de öte, temel değerlerimizden biri olan iş sağlığı ve güvenliği konusunda önleyici yaklaşımı benimsiyoruz. Bu nedenle, çalışanlarımıza yönelik çok kapsamlı eğitimler düzenliyoruz. Çalışan katılımının iş sağlığı ve güvenliği konusundaki tüm aksiyonların en değerli öğesi olduğunu düşünüyoruz. Çalışanlarımızın farkındalıklarının sadece işyeri ile sınırlı kalmaması,  iş dışındaki yaşamlarında da bu konuda bilinçli olmaları gerektiğine inanıyor, ‘güvenli yaşam’ bilincinin artması için çalışıyoruz” dedi.   

 

Başarının sırrı, sürekli ve kapsamlı eğitimler

İş sağlığı ve güvenliği alanındaki çalışmaları teşvik etmek için etkin şekilde kullanılan ‘Davranış Odaklı İş Güvenliği’ ve ‘İş Güvenliği Liderliği’ programları uyguladıklarını ve çalışanlara yönelik kapsamlı ve periyodik eğitimler düzenlediklerini anlatan Voegeli, “Bu eğitimlerin içerikleri arasında; ‘Davranış Odaklı İş Güvenliği’, ‘Yöneticiler İçin İş Güvenliği’, ‘İş Güvenliği Liderliği’, ‘İş Ekipmanlarının Güvenli Kullanımı’, ‘Güvenli Sürüş Tekniği’, ‘Alt İşveren İş Sağlığı ve Güvenliği’, ‘Acil Durum Yönetimi’, ‘Etiketleme-Kilitleme Sistemi’, ‘Makine Güvenliği’, ‘Herkes için Ergonomi’, “Elektrik Güvenliği’ gibi konular buluyor” şeklinde konuştu. Üretim sahasındaki çalışanlarımızın eğitiminin yanı sıra ofis çalışanları için de ofis ergonomi programı ile sağlıklı yaşam çalışmalarını hayata geçirdiklerini sözlerine ekleyen Voegeli şöyle devam etti: “Şirket olarak sadece üretim sahasında gerçekleştirilen iş sağlığı ve iş güvenliği programlarının hayata geçirilmesine odaklanmayıp, ofis çalışanlarını kapsayan kısa ve orta vadeli stratejileri destekleyen ofis ergonomisi programı ile sağlıklı yaşam çalışmalarını da hayata geçirdik. Sürekli öğrenme hedefimizi bilgisayar bazlı uzaktan eğitimler ile de destekliyoruz. Ayrıca, iş güvenliği uzmanlarımızın vermiş olduğu yasal eğitimlere ek olarak yüz yüze eğitim modülleri ile çalışanlarımız ilk amirlerinden de iş güvenliği eğitimleri alıyor”

Mükemmele ulaşmanın yolu

Şirket olarak, iş sağlığı ve güvenliği konusunda mükemmelliğe ulaşmanın yolunun insana ve teknolojiye yatırım yapmaktan geçtiğine inandıklarını ifade eden Dominique Voegeli, Philsa, Philip Morris/Sabancı’nın bu konuya ilişkin önümüzdeki döneme dair öncelikli hedeflerinin; çalışanların kişisel farkındalık ve katılımlarını en üst seviyelere çıkarmak, davranış odaklı iş güvenliği yaklaşımı ile her çalışanın, kendisinin ve çalışma arkadaşlarının güvenliğinden sorumlu bir iş sağlığı ve güvenliği lideri olarak gelişmesini sağlamak, en yüksek güvenlik standartlarına sahip üstün teknolojik donanımdaki ekipmanları şirkete kazandırmak ve iş güvenliğine yatırım yapmaya devam etmek olduğunu ifade etti.

İş günü kayıpsız çalışmada örnek başarı

Philsa, Philip Morris/Sabancı, 2012-2015 yılları arasında 1000 gün, 4 milyon 900 bin adam-saatlik iş günü kayıpsız çalışma gerçekleştirmeyi başardı. OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ile iş sağlığı ve güvenliği gerekliliklerini, çalışma prensiplerine ve tüm faaliyetlerine entegre eden şirket, birçok konuda iyi uygulama örnekleri geliştirerek bu yaklaşımı iş ortaklarından da talep ediyor. Şirket bünyesinde son beş yılda 30.000 adam-saat, son 1 yılda ise 6.000 adam-saate yakın iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.