1. YAZARLAR

  2. Ebru Akçınar Özgür

  3. Eksik ÖTV ödediği gerekçesiyle el konulan araçların sahibine iadesi
Ebru Akçınar Özgür

Ebru Akçınar Özgür

Yazarın Tüm Yazıları >

Eksik ÖTV ödediği gerekçesiyle el konulan araçların sahibine iadesi

A+A-

Değerli Okurlarım ; 

Bu gün sizlere mahkeme kararı ile el konulan araçların sahibine iadesi ile ilgili ilgili bilgiler vermek istiyorum.

27.01.2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6770 sayılı kanunla Gümrük Kanununa geçici 9. Madde eklenmiş ve yapılan düzenleme ile Gümrük kanunun 235. Maddesine göre vergisi eksik ödendiği gerekçesiyle el koyma kararı verilen araçların sahibine iade edilmesi ile ilgili düzenleme yapılmıştır. Buna göre söz konusu uygulamanın nasıl yapılacağı ile hususlar yayımlanan genel tebliğ ile belirlenmiştir.

Gümrük Kanunun 235 inci maddesi uyarınca el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı verilen kara ulaşım araçlarının iadesi ile ilgili yapılan kanuni düzenlemeden yararlanmak isteyen kişilerin, 31/7/2017 tarihi mesai saati bitimine kadar mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararını veren gümrük idaresine maktu olarak hazırlanan dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru dilekçesinde, aracın tescil belgesi bilgileri, başvuru yapan kişinin açık adres ve iletişim bilgileri, ilk iktisapla ilgili işlemleri gerçekleştiren vergi dairesi bilgileri yazılır. Başvuru dilekçesine varsa mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı örneği ile araca el konulmasına ilişkin evrak sureti eklenir. İlk iktisabın gerçekleştiği yer vergi dairesi bilinmiyorsa, motorlu taşıtlar vergisi ile görevli herhangi bir vergi dairesinden aracın tescil belgesi ibraz edilmek suretiyle öğrenilmesi ve dilekçeye yazılması gerekmektedir.

Yapılan inceleme sonucu gerekli şartları sağlamadığı anlaşılan başvurular, eksikliklerin 31/7/2017 tarihine kadar tamamlanması halinde kabul edilecektir Ancak aracın tasfiyesinin tamamlandığının anlaşılması halinde başvuru kabul edilmeyecektir. Bu kapsama giren ancak tasfiye işlemleri tamamlanmayan araçların tasfiye işlemleri ise 31/7/2017 tarihi mesai saati bitimine kadar durdurulmuştur.

Gümrük İdaresine başvuru dilekçesinin verilmesi üzere, Gümrük İdaresi, ilk iktisabın serbest dolaşıma girişten sonra gerçekleştiğini tespit etmesi halinde,  gümrük idaresince üç gün içinde, başvuru sahibi tarafından bildirilen aracın ilk iktisabı ile ilgili işlemleri gerçekleştiren vergi dairesinden, aracın ilk iktisabında ödenen özel tüketim vergisinin bildirilmesi isteyecektir. Bu talep üzerine ilgili vergi dairesi, tescil belgesinde ibraz edilen aracın ilk iktisabı ile ilgili işlemleri gerçekleştiren vergi dairesi bilgisini, ilk iktisapla ilgili işlemlerin vergi dairelerinde gerçekleştirilmediğinin tespiti halinde ise bu durumu üç gün içinde başvuru sahibine bildirecektir. Vergi Dairesi, gümrük idaresi tarafından istenen, aracın ilk iktisabında ödenen özel tüketim vergisi tutarı bilgisi, ilgili vergi dairelerince üç gün içinde gümrük idaresine bildirecektir. Vergi dairesi tarafından Ödenen özel tüketim vergisi, taşıtın ilk iktisabı gerçekleştikten sonra verilen düzeltme beyannameleri üzerine veya sair nedenlerle yapılan ek tahakkuklar da dikkate alınarak belirlenecektir. Söz konusu araçların ilk iktisabında ödenen vergilerde bir eksiklik tespit edilmesi halinde, gerekli vergi tarhiyatının yapılmasına ve ceza uygulamasına bu kapsamda yapılan düzenleme engel teşkil etmez.

İlk iktisabın, serbest dolaşıma girişte gerçekleşmesi halinde aracın ithalatında ödenen özel tüketim vergisi tutarı, serbest dolaşıma girişten sonra gerçekleşmesi halinde ise ilgili vergi dairesi tarafından bildirilen ödenen özel tüketim vergisi tutarı esas alınarak, bu tutar üzerinden hesaplanan %25’lik tutar, başvuru sahibine ilgili gümrük idaresince posta, elektronik posta, faks ve benzeri iletişim yolları ile bildirilecektir. Bu bildirim üzerine yapılması gereken ödeme, başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde ilgili gümrük idaresine yapılacaktır.

Ödeme yapıldıktan sonra, Gümrük idaresine ibraz edilen belgeler çerçevesinde, araç bilgilerinin de yer aldığı ödemeye ilişkin iki nüsha belge başvuru sahibine verilecektir. Yapılan ödemeyi müteakip ilgili gümrük idaresince gerekli işlemler yapılarak araç sahibine iade edilecektir. Devam eden davalarda, aracın iade edildiği bilgisi gümrük idaresince ilgili mahkemeye bildirilecektir.

Aracın muhafazası nedeniyle ortaya çıkan masraflar için, başvuru sahibinden yıllık 250 TL ayrıca tahsil edilecektir. Aracın kaldığı sürenin tam yıl olmayan kısmı için, belirtilen miktar esas alınarak aylık tutar üzerinden hesaplama yapılacaktır. Bu hesaplamada bir aydan az olan süreler tam ay olarak kabul edilir.

27/1/2017 tarihinden önce serbest dolaşıma giriş rejimine tabi tutularak ilk iktisabı gerçekleşmiş araçlarla ilgili olarak, Gümrük Kanunun 235 inci maddesi kapsamında el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı verilmesi gereken fiilin gümrük idaresince tespit edilmesinden önce ve 31.07.2017 tarihinden önce gümrük idarelerine kendiliğinden bildirilmesi durumunda, %25 fark yerine %15 oranında fark alınacaktır. Ödeme süresi içinde araca el konulmayacağı gibi ve mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı da verilemeyecektir.

Ödeme yapılmaz ise bu düzenlemeden yararlanılması mümkün değildir. Başvuru konusu eylemin aynı zamanda 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun geçici 10 uncu maddesi kapsamında bulunması halinde, sadece 5607 sayılı Kanun hükümleri uyarınca işlem yapılır.

Değerli Okurlarım ,böylelikle gümrük tarafından eksik Ötv ödediği gerekçesiyle el konulan araçların sahibine iadesi yapılabilecektir. Unutmayalım...

İnsanlar yanlış yapabilirler , yalnız büyük insanlar yanlışlarını anlarlar. F.Von KOTZEBUE

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.