1. YAZARLAR

  2. Serap Yenici

  3. Emekle gelen ipek!
Serap Yenici

Serap Yenici

Yazarın Tüm Yazıları >

Emekle gelen ipek!

A+A-

İpek üretimi gerçekten çok emek istiyor. Özlem Görgülü'de Datça'da on yıl önce  ipek üretimi üzerine belediyenin bir eğitimine katılmış, o gün bu gün kendi emekleriyle ipek böceği üretimi yapıp, kozalarından ipek ipleri elde edip meyvelerden elde ettiği doğal boyalarla son derece kaliteli ipek kumaşlar elde ediyor.

Çalışkan emektar ve azimli bir kadın, Özlem Görgülü. Hızırşah köyündeki atölyesini, modacı Fatma Ünal ile ziyaret ettik.  İpek böceği üretiminden, ipeğin ilk aşamadan  son aşamasına kadar olan tüm safhalarını anlattı bize.

20191017_184531-001.jpg

Onun da hedefleri istekleri var ama şu an küçük bir atölye de olan çalışmalarını büyütme planları yapmış ufkunu daha da genişletmek istiyor. Eğer  gerçekten ilgilenenler olursa ve daha kapasiteli siparişler gelirse hepsini karşılayabilecek aşamaların planlarını yapmış.

fb_img_1571546736557.jpg

Modacı Fatma Ünal ,Datça belediye başkanı Gürsel Uçar'ın da destekledigi özel bir defile ile ipekleri tasarlayıp bir defile yapmayı arzuladı. Umarım bu güzel planlar gelişir ve Datça'nın badem, keçiboynuzu ,kekik, bal gibi kendine has değerleri arasında belki de en kıymetli değerli olan gerçek bir emek ürünü ipekleri dünya çapında değer görür.

fb_img_1571546755813.jpg

Eğer yolunuz Datça'ya düşerse Hızırşah köyüne uğrayın. Özemek ipek dokuma atölyesine uğrayın. El emeği göz nuru  renk renk ipekleri görün  ve Özlem Görgülü'nün anlattığı ipek hikayesini keyifle dinleyin. Emek veren  her azimli çalışkan insanın emeği karşılık bulmalı ve daha çok kişiye ulaşmalı. Benim de bir katkım olabilirse ne mutlu..

Önceki ve Sonraki Yazılar