En az sigara kadar zararlı!

En az sigara kadar zararlı!

Prof. Dr. Onur Noyan, Puff cihazlarının en az sigara kadar zararlı olduğunu belirterek “Puff cihazları sigaraya geçişi kolaylaştırabilir ve sigarayı bırakmak isteyenlerin yeni bir bağımlılığa geçiş yapmasına neden olabilir” dedi.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Onur Noyan, özellikle gençler arasında yaygınlaşan ve ‘puff’ olarak adlandırılan elektronik sigaraların tehlikelerine dikkat çekti. Prof. Dr. Noyan, bu cihazların bağımlılık yapıcı etkisinin normal sigaralardan farklı olmadığını vurguladı.

BAĞIMLILIK YAPICI ETKİSİ SİGARA İLE AYNI

Prof. Dr. Onur Noyan, puff cihazlarının genellikle sıvı nikotin, aroma ve diğer kimyasalların ısıtılarak buharlaştırılmasıyla nikotin benzeri bir etki sağladığını belirterek, “Renkli ve masum görünen puff cihazlarının bağımlılık yapıcı etkisi, sigaradan farklı değildir. Puff cihazlarının popülerliği, gençler arasında ‘masum’ olarak görülmesinden ve popüler kültürün etkisiyle daha fazla kullanılmasından kaynaklanıyor” dedi.

Puff cihazlarının popülerliğinde ünlülerin ve sosyal medya fenomenlerinin rolüne dikkat çeken Prof. Dr. Onur Noyan, Puff cihazlarının, sigara içmenin yasak olduğu yerlerde bile kullanılabildiğini ve farklı aromalara sahip olmasının da bu cihazların tercih edilme nedenlerinden biri olduğunu ifade etti.

PUFF CİHAZLARININ KULLANIMI BİRÇOK RİSKİ BERABERİNDE GETİRİYOR

Prof. Dr. Onur Noyan, gençlerin arkadaş etkisi, popülerlik beklentisi ve merak gibi nedenlerle bu cihazları kullanmaya başladığını dile getirerek, “Bu cihazların içerdikleri kimyasalların uzun vadeli etkileri hakkında yeterli bilgi bulunmamakla birlikte, akciğer enfeksiyonlarına ve solunum güçlüklerine sebep olabileceği bildiriliyor. Ayrıca, Puff cihazları sigaraya geçişi kolaylaştırabilir ve sigarayı bırakmak isteyenlerin yeni bir bağımlılığa geçiş yapmasına neden olabilir” dedi.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN TIBBİ DESTEK ALINMALI

E-sigaraların sigarayı bırakma sürecinde etkili bir yöntem olmadığına da vurgu yapan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Onur Noyan, “E-sigaralar, sigaradan daha az bağımlı veya zararlı olduğu pazarlanarak kullanıma sokulsa da bağımlılıktan kurtulmaya çok da faydalı değil. Sigarayı bırakmak için tıbbi destek alınmalı ve bir plan dahilinde sigara bırakılmalı” diye konuştu.

YANLIŞ BİLİNEN GERÇEKLER

E-sigaralar hakkında yaygın olan yanlış inançlara da değinen Prof. Dr. Onur Noyan, “E-sigaraların daha az zararlı olduğuna dair bir inanç, farklı aromalar ve içerikler ile şirin görünümleri, popüler medyada ünlülerin e-sigara tüketiyor olmaları, sigarayı bırakmak için kullanılıyor olduğuna dair haberler, e-sigaralar ile ilgili en büyük yanlış bilgilerdir. E-sigaralar, en az sigara kadar zararlıdır ve sigarayı bırakmak için bir araç olarak kullanılmamalıdır” dedi.

E-SİGARA BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ

E-sigara bağımlılığının tedavisinin normal sigara bağımlılığından farklı olmadığını belirten Prof. Dr. Onur Noyan, “Nikotin yoksunluğunu tedavi etmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda nikotin sakızları, bantları ve spreyleri kullanılıyor. Ayrıca, nikotin isteği ile baş etmek için bazı ilaçları tercih ediyoruz. İlaçlar ile birlikte psikoterapiyi de tedaviye dahil ediyoruz. Sigarayı bırakma süreci uzun soluklu bir süreçtir ve karamsarlığa kapılmadan bu yolda ilerlemek çok önemlidir.” dedi.

Prof. Dr. Onur Noyan, puff cihazlarının masum görünen dış görünüşünün, aslında büyük sağlık riskleri taşıdığını ve gençler arasında hızla yayılan bu cihazların bağımlılık yapıcı etkilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

jbcjvdshv.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.