1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan, üç üniversiteye rektör ataması yaptı
Erdoğan, üç üniversiteye rektör ataması yaptı

Erdoğan, üç üniversiteye rektör ataması yaptı

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yükseköğretim Kurulu’nun önerdiği adaylar arasından üç üniversiteye rektör atadı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 130. ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13. maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulu'nun önerdiği adaylar arasından üç üniversiteye rektör atadı.

Buna göre, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mustafa Ali̇şarlı, yeni kurulan İzmir Bakırçay Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mustafa Berktaş, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörlüğü'ne de Prof. Dr. Muhsin Kar, atandı.

van-da-saglik-hizmetleri-3441520_o.jpg

İzmir Bakırçay Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Mustafa BERKTAŞ kimdir?

25 Eylül 1960’da İzmir Bornova’da doğdu. Baba adı Hüseyin, anne adı Sultan’dır. İlk ve orta öğretimi Bornova’da tamamladıktan sonra 1983 yılında, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Tokat, Afyon ve İzmir’de hekimlik görevlerinden sonra Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesinde Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji ihtisası yaptı.

1993 yılında Van’da kurulan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kurucu Anabilim Dalı Başkanlığı,Üniversite Sağlık ve Araştırma Hastanesi’nde kurucu başhekimlik, Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Sağlık  Bilimleri Enstitüsü’ndeki idari görevleri yanında Bölge Tabip Odası Başkanlığı gibi görevlerde bulundu.

1996’da Doçent, 2003 yılında Profesör oldu. Bu süre içerisinde ulusal ve uluslararası düzeyde yüzden fazla makalesi yayınlandı.

2009 yılında istek üzerine Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurucu başhekimliğine atandı. Yedi ay gibi kısa bir sürede açılışını gerçekleştirdikten bir ay sonra meydana gelen Van depreminde ayakta kalan tek sağlık kuruluşu olarak bölgenin sağlık hizmetlerini sorunsuz yerine getirerek takdir aldı.

2012 yılında emekliye ayrılarak üç yıl süreyle bir özel sağlık kuruluşunda hastane yöneticiliği yaptı. 2015 yılında yeni kurulan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı bünyesindeki Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Başkanlığına atandı. Aynı zamanda TÜSEB temsilcisi olarak yeni kurulan Yükseköğretim Kalite Kuruluna seçildi. İki yıl süre ile Enstitü Başkanlığı görevini sürdürerek sağlık hizmetleri alanında ilk kez uygulanan Ulusal Akreditasyon Hastane Programını ülkemize kazandırdı.

2017 yılı Ocak ayında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalında profesörlük kadrosu ve sonrasında Anabilim Dalı Başkanlığına atandı. Eğitim, Kalite ve Bilimsel

Araştırmalardan sorumlu Rektör Yardımcılığı ile BAP Komisyon Başkanlığı görevleri yanında Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Başkanlığı ile Yükseköğretim Kalite Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

İngilizce bilen Berktaş evli olup üç çocuk babası ve üç torun sahibidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.