1. YAZARLAR

  2. Aysel Ateş Abdullazade

  3. Erkeklerin taşıyamadığı kadınlar
Aysel Ateş Abdullazade

Aysel Ateş Abdullazade

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Erkeklerin taşıyamadığı kadınlar

A+A-

Erkekler genelde kariyer yapan, uğur kazanan, zirveye çıkıp orada kalmayı başaran kadınları eş olarak taşıyamıyor. Toplumda söz sahibi olan kadın özgür düşünceli ve serbesttir, kendi ayakları üstünde durmayı o erkeği tanıyana kadar öğrenmişti. Erkekler başarılı, azimli, kültürlü, zeki ve geniş bakış açısı olan kadınlarla aynı ortamı paylaşmaktan mutlu olurlar, o ortamda böyle bir kadınla ilişkiden, dostluktan gurur duyarlar. Hatta sevgili bile olabilirler. Ama söz konusu o kadınla evlenmek olunca havası kaçmış lastik gibi olurlar. Sebebi çok basittir. Bir erkeğin içinde taşıdığı öz güveni ne kadar büyük olmalı ki, o kadının varlığını, onun eşi olma psikolojisini kaldıra bilsin. Öncelerde çok basit düşünce gibi algılana bilir. Ama yaşantıya gelince neden bu basit sandıkları fikirden korkuyorlar?

Türk erkeği evlenirken bu duruma çok önem verir. Hatta bir zaman öncesine kadar okumuş, tahsilli kadın beğenilmezdi ve doğru evlilik adayı sayılmazdı. Bu gerilik, şimdiki devrimizde bazı erkeklerin kafasında hala kalmakta. Evlilik için okumamış, çok da zeki olmayan, bilgi edinmesi kısıtlanmış, dünyaya ve en önemlisi topluma açılmamış kadınları tercih ederler. Bu erkeklerin aklınca, evde oturan, hiç bir teknoloji kullanmayan, kitap kapağı kaldırmayan kadın ideal eştir. Çünkü bu kadın eşini sorgulamaz, nereye gittin nereden geldin demez, erkeğin evden kenardaki hayatına karışma hakkına sahip olmaz. Erkek, evde oturan ve ona sadece çocuk doğurup, onu büyütmekle meşgul olan, hayatı çerçevelemiş ve o çerçeveden dışarıda hiç bir şeyin olmadığına inanan bir kadınla daha rahat hayat yaşar. Bir de aksini düşünün...

Öz güven, bir erkeğin kadını rahat bırakması ve normal hayat yaşaması içi önemli bir nesnedir. Öz güveni olmayan erkek toplumsal hayata atılmış hayat arkadaşını kısıtlamaya mahkumdur. İçinde baş kaldıran gereksiz ve basit kıskançlıklar, aşırı kısıtlamalar ikisinin de hayatını cehenneme çevirecek ve sonuçta çözülmesi mümkün olmayan sorunlar yaşanacak. Bu yüzden erkeklerin evlenmek için tercihi yukarıda bahsettiğim kriterlerde oluyor.

Öz güveni olan, kadınının ağırlığını taşımayı başaran, hayat arkadaşının zirvelere tırmanması nedeni ile gurur duyan erkek daim onun destekçisidir. Böyle çiftler ailede iyi bir ikili olmanın yanı sıra hem de iyi arkadaş, dost ve sırdaş olabiliyor. Ortak hayat, ortak konuları paylaşmak insanların hayatını daha kaliteli, daha rengarenk yaşamasına neden oluyor.

Kadınların entelektüel ağırlığından korkmayın! Destek olup, yanında, arkasında olmakla hayatınızı kolaylaştırın, basitlikten uzak, harikulade bir yaşam seçin…

Aysel Ateş Abdullazade

Türkiye, Antalya

 

 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar