1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Evde kuş ve kedi bakımı için 11 ipucu
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Evde kuş ve kedi bakımı için 11 ipucu

A+A-

Aynı evde kedilerin ve kuşların birlikte beslenmesi hayvan severliğin doruğudur. Doğal hayatta, birisi tatlı bir avdır ve diğeri bir avcı kadar tatlıdır. Aslında, kuşları ve kedileri aynı zamanda uygun koşullarla beslemek çok başarılı ve güvenli olabilir. Sahibi asla unutmayacakları aile mutluluğu ve güvenliğini sağlamak için hayatının bir parçası olarak bazı önlemler alacaktır.

Öncelikle, unutulmaması gereken kedilerin avcı ve kuşların ise av olmasıdır. Bu gerçek, evcil hayvan arkadaşlarımızın içgüdüsel tepkisinde ve doğasında ortaya çıkar. Kedilerin merakları ve bebeklik dönemindeki eylemleri ile avlanma becerilerini geliştirmiştir. Kuşlar kedi gördülerinde çığlık atmaya başlar ve alarm verirler. Bağırmakta sorun yaşıyorsanız, bu soruna sadece kuş ortamında kedilerin varlığı neden olur.

Her ne kadar erken yaşta birbirleriyle oyun oynayan kuşlar ve kediler yakın arkadaş gibi görünselerde, büyüklüklerinden dolayı kediler kuşlar için bir tehdit oluşturmaya başlar. Kuşunuz, muhtemelen tanıdık kedi komşusu ile iyi geçinen kafeste rahat ve huzurlu bir şekilde görünür. Evde olmadığınızda, ikisini bir arada tutmak yanlış olabilir, çünkü kedi kuşla daha yakından oynamaya çalışabilir.

Evde güvenle bırakılan kuşlar için kediler sessiz, sabırlı bir konumda yoldaş olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, her bir kedinin kendi dünyasında deneyimlediği tahmin edilemez özellikleri ani bir tepki ile değişir. Oyun oynamak için kedilere oyuncak almak özellikle önemlidir, renk ve boyut, beslemek istediğiniz kuşlara benzer olmalıdır. Sabit oyuncaklara benzeyen canlı kuşlar, kediniz için daha çekici olabilir. Daha sonra kediyle eve giren kuş komşuları kedide bazı psikolojik sorunlara neden olabilir.

Kediler bazen çok kıskanç hayvanlardır ve kediler rahatsız edildiğinde, özellikle deri değiştirme sırasında farklı problemlere sahip olabilirler. Benzer şekilde, kedi, serbestçe nefes aldıktan sonra kuşu evine kadar takip ederek kuşa şiddetli stres ve hassasiyete neden olur. Geceleri ve uykusuzluk sırasında uçmadıkları, cıvıltıp dökmedikleri, yemek yemedikleri, aşırı çığlık atmadıkları ve cıvıltılamadığı için, evde beslenen türlerin ortak bir problemi, kafesin dibinde uykuya dalmalarıdır. Bazı tipik durumlarda, kediler ve kuşlar birbirlerine uyum sağlarlar. Ancak bu bir zaman meselesidir. Asla olmayacaktır şeklinde düşünmemelisiniz. Bir şekilde birbirlerine uyum sağlarlar.

Kuşlar için en önemli önlem, onları kedi ile aynı ortama yerleştirmemek, kafeslerinin devrilmesini önlemek ve kedinin metal teli kollarına ve ağzına sığamaz şeklinde dar olması gerekebilir. Kümes hayvanı kafeste kendini korumak için yeterli alana sahiptir ve serbest uçuşta, kedinin çıkarılması gerekebilir. Kuşlar ve kediler arasındaki samimi dostluk iyi niyetle gözlemlenmeli ve kedilere asla güvenilmemelidir. O bir evcil hayvan avcısı. Oyunlar gibi masum görünen birliktelikler bile kuşun hayatını riske atabilir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar