1. YAZARLAR

  2. Aysel Ateş Abdullazade

  3. #evdekal etiketi mutsuzluk mu veriyor?
Aysel Ateş Abdullazade

Aysel Ateş Abdullazade

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

#evdekal etiketi mutsuzluk mu veriyor?

A+A-

Her olumsuzlukta bir olur  vardır.  Hep buna inanırım. Bugünlerde özellikle. İnsanları gözlemliyor, haberleri izliyor, sitelerde gezniniyorum her sabah ve gün içinde. Özellikle de sosyal medyalarda #evdekal etiketine uyan ve diğer insanların sağlığı için gayret gösteren paylaşımlara dikkat ediyorum. 

Okullar ve kreşler kapandığı için evlatları ile daha çok zaman geçiren ebeveynler. Kadın grublarında bu konu daha aktif. Çocukların evde sıkılması üzerine panikleyen anne ve babablar şikayetci. Bir kısmı ise bu durumun olumlu tarafına odaklanıyor. Bu yöne odaklanan aileler daha araştırmacı, daha üst düzeyde ebeveyn bana göre. Anneler etkinlikler yapıyor, zaman kısıtlamasından dolayı yapılmayan şeyleri gerçekleştiriyor çocukları ile. Parka gidemeyen, bahçede oynayamayan, okula gitmeyen çocuk enerjisini evin içinde bir şekilde çıkarmalı. 

Mesela tanıdığım bir aile var. Her cumartesi ailecek çocuk filmi izleme günü belirlemişler. Ne kadar güzel değil mi? Çocukların istek ve öğrenmesine yönelik etkinlikle onlara ait bir günün olması. Ya da oyun saatleri,  televizyonda çizgi film izleme limiti var. 

Diyoruz ki, karantina rejimi ailelerin çocukları ile zaman geçirmesini, genel olarak ailenin bir süre de olsa tam olmasını sağladı.  Olumlu düşündüyümüz yanı bu. Aslında ise tam da öyle değil.  Ailenin yapısı, rejimi, enerjisi, kuruluşu nasıl ise, bu karantina rejiminde de o şekilde devam ediyor. İlgisiz ailelerde büyüyen çocuklar ebeveynlere "yük" oluyor. Bugünlerde onların sesini, isteklerini, gürültüsünü, gün içinde normalden daha çok olan yeme içme rutinlerini çekemeyen anneler var,  evde kalmaktan sıkılan, "sesinizden kafam şişti" diyen babalar var. 
Aslında her şey aynı şekilde yürüyor. Sıkı iş rejiminde bile ailesine zaman ayıran babalar bu halinden mutlu, evlatları ile, ailesi ile olmaktan memnun. İşten sonra birlikte zaman geçirmek adına film izleyen aileler yine devam ediyor.
"Bütün gün ayaktayım, yoruldum, uyuyorum ben" diyen babalar o yorulduğu işine gitmek için can atıyor. Evinde sıkılan, ailesi ile birlikte olduğu için herşeyden kavga çıkaran, günü sürekli uyuyarak geçiren insanlar da aynı. Demek istediğim şu ki bugünlerin olumlu yanına olumlu düşüncelerle bakın.  Çünkü herşeyden önce siz kendi hayatınızı yıllardır  karantinaya almışsınız. Bugünlerde koronavirüs nedenile #evdekal sloganı yürürlülüğünü kaybetmiş olacak, ama sizin hayatınız hep karantinada. 

Sağlıkla, sevgiyle, sevgili ile kalın...

Önceki ve Sonraki Yazılar