Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Facebook Clubhouse’a Rakip Olacak Özellikler Getiriyor

Facebook 21 Haziran’da Clubhouse’a rakip olacak “Sesli Sohbet Odaları” özelliğini kullanıma sunacak. Sesli Sohbet Odaları’nı ilk olarak iOS işletim sistemli telefona sahip belirli kullanıcılar kullanabilecek. Facebook bu özellikle aynı anda podcast servisini de aktif hale getirecek.
Facebook Sesli Sohbet Odaları ile Clubhouse’a Rakip Oluyor
Sesli sohbet odaları Facebook’un getirdiği beğen ve paylaş butonları hariç hemen hemen Clubhouse ile aynı özelliklere sahip. Canlı sohbet odalarını ilk olarak sadece Amerika’da tanınmış ve doğrulanmış hesaba sahip kişiler kullanabilecek. Birinin sesli sohbet açtığı diğerlerinin ise ona katıldığı bir sistemi olan Facebook Sohbet Odaları Twitter Space ile benzer işleyişe sahip.
Maksimum 50 konuşmacının katılabileceği odalarda dinleyici sayısında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Ayrıca Facebook’un Clubhouse’dan farklı olarak canlı altyazı özelliğini getirdiğini de görüyoruz. 
Facebook gruplarında, grup yöneticisi kimin oda oluşturabileceğini kimin oluşturamayacağını belirleyebiliyor. Ek olarak gruplarda belirlenen kullanıcıların katılabileceği “Özel Sesli Sohbet” de mevcut. Facebook, kullanıcılarına planlanmış sohbetlerine veya sevdikleri kişilerin yayınlarına dair bildirimler gönderecek.
Sesli Sohbet Odalarında oda sahibine yıldız göndererek onları desteklemek de mümkün.  
Facebook Podcast Servisini Kullanıma Sunuyor
Sesli Sohbet Odaları ile aynı anda Podcast servisi de aynı anda faaliyete geçecek. İlk etapta platformda çok fazla podcast bulunmayacak olsa da yazın pek çok içeriğin ekleneceği açıklandı. Ayrıca “kısa podcast klipleri” gibi pek çok özelliğin tanıtılması da planlanıyor.
Facebook, kullanıcılarının sayfa içerisinde gezerken aynı zamanda podcast dinlemesine olanak sağlayacak. Tıpkı Youtube’da olduğu gibi podcastler küçük bir oynatıcıda devam edecek. Bu oynatıcı üzerinde kontrollerle podcastleri durdurabilir veya devam ettirebilirsiniz.  
Facebook’un doğası gereği tabii ki de podcastleri beğenebilir, paylaşabilir, yorum atabilir ve yer imlerine ekleyebilirsiniz.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar