1. YAZARLAR

  2. Aysel Ateş Abdullazade

  3. “Fahrettin Koca’nın sözleri şarkıya dönüştü” 
Aysel Ateş Abdullazade

Aysel Ateş Abdullazade

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

“Fahrettin Koca’nın sözleri şarkıya dönüştü” 

A+A-

Merhaba değerli Medya Ege okuyucularım! 

2021 yılının ilk gününde çok değerli müzisyen Serhat Coşkun ile bir araya geldik. Yılın ilk röportajını kendisi ile gerçekleştirdik. Müzik, eğitim ve sanat kokulu bu sohbete sizleri de davet ediyorum.  

Öncelikle sizi tanıyalım biraz. Müziğe ilk adımlarınızdan ve orkestranızla birlikte bugünkü sanatınızdan bahseder misiniz? 

Müzisyen bir aileden geliyorum. Dedemin gençliğinde şarkı söylemesinden ve babamın da ustaca bağlama çalışından dolayı müziğin içinde büyüdüm. 10 yaşındayken Gölcük Belediyesine bağlı Türk Sanat Musikisi korosunda müziği sevdim. Ve müzik benim hayatımda bir tutkuya dönüştü. Türk Müziği Korosu yıllarının arkasına Konservatuar eğitimim eklendi. Çok değerli orkestra arkadaşlarım ile yolumuz kesiştikten sonra yıllarca beraber sahneler aldık. Bugün sanatımıza devam ederken birikimlerimizi ve yeteneklerimizi bestelerimiz ile insanlara duyurmak adına çalışmalar yapıyoruz.

2020 pandemi yılı olarak hafızalara kazınırken Corona şarkısını yazmak ve dinleyicilere sunmak nasıl aklınıza geldi? 

Pandeminin ilk başladığı dönemlerde Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın sözlerini derleyerek toplumumuza akılda kalıcı bir melodi ile sunmak istedik. Hafızalarına melodili bir şekilde kazınarak ve eğlenerek tedbirlere uymalarını sağlamak istedik. Sanatçı toplumun nabzını tutabilmelidir. Bestemizi bu yönde yapmaya ve tedbirleri destekmeleye özen gösterdik.

1608921401942_1608921372036_1608921270943_kapak.jpg

Şarkının sözlerinde Sağlık Bakanının insanlara uyarıda bulunduğu kelimeler yer almış. O sözleri şarkıya dönüştürmek ne kadar zamanınızı aldı?

Bakanımızın ilk konuştuğu ve tedbirleri açıkladığı an, bu sürecin iyileştirilmesinde katkısı olması adına çalışmalara başladık ve yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede sözü ve bestesi tamamen bitti. Proje halinde halkımıza sunmak için uzun süre bekledik. Çünkü tedbirlerden dolayı stüdyo ortamına bizler de giremedik. 8 ay sonunda evlerimizden aldığımız kayıtları bir araya getirerek şarkımızı dinlenir hale getirdik.

Bu şarkı ile hedefinize ulaştınız mı? Yani sosyal farkındalık oluşturmak adına yaptığınız bu proje düşündüğünüz sonucu verdi mi? 

Dinleyenler çok beğendiler. Biz şarkımızın kamu spotu olmasını, sağlık bakanlığımıza ulaşmasını ve televizyon kanallarında, radyolarda sosyal farkındalığı arttırmak adına yayınlanmasını hedefledik. Sizler gibi değerli arkadaşlarımız sağ olsunlar, bizlere hedeflerimize ulaşmamız adına çok destek veriyorlar. Sizlerin de desteği ile kısa süre içinde hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyorum.

Müzik öğretmenisiniz diye biliyoruz. Mesleğinize aktif olarak devam ediyor musunuz?

Özel Müzik Okulları ve Halk eğitim kurumlarında öğretmenliğime devam ediyordum, fakat pandemiden dolayı kapalı oldukları için özel dersler ile öğrencilerime eğitim vermeye devam ediyorum. Öğrencilerime müziği sevdirmeyi ve onlarla beraber müzik yapmayı çok seviyorum.

1608921407507_1608921338154_kapak-2.jpg

Müzik öğretmeni olmanızın hayatınıza kazandırdığı en büyük değer nedir?

Her çocuğun hayalinde bir meslek vardır. Benim hayalimdeki meslek hep müzik ile alakalıydı ve hiç değişmedi. En büyük değer çocukluk hayalimi gerçekleştirdiğim mesleğim ile insanların karşısında bir eğitmen olarak, bir sanatçı olarak bulunmaktır.

Grubunuzun gelecek çalışmaları, yeni projeleri ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? 

Bestelerimizin sayısı oldukça fazla. Bestelerimizin yanı sıra grubumuz ile coverladığımız bir çok şarkı da mevcut. Biz bu sıralar Corona şarkımızın ardından, yine pandemide yaşadıklarımızı anlatan bir şarkının hazırlığındayız. Yakın zaman da yayınlayacağız. Ancak küçük bir sürpriz ile araya bir YENİ YIL ŞARKISI sıkıştırdık ve 31 Aralık akşamı Youtube’da “serhatcoskunmuzik” kanalımda yayınladık. Şimdi ise sırasıyla tüm şarkılarımızı ve bazı cover’larımızı dinleyiciler ile buluşturmayı hedefliyoruz. Tabi pandeminin bitmesini ve  konserlerimize devam edip iç içe şarkılar söylemeyi de çok istiyoruz.

Yılbaşı gecesi online konseriniz nasıl geçti? 

Yılbaşı gecesi Sosyo Uygulamasında online olarak konserdeydim. Dinleyicilerim ile online ortamda buluşup şarkılar söyledik ve çok hoş saatler geçirdik.  Onlara, sürpriz olarak yayınladığımız Yeni Yıl şarkımızı da yeni yıla girdiğimiz an seslendirdim ve çok beğendiler. İnsanlara şarkı söylemeyi çok özlemiştim. Yeni yıla girerken dinleyenlerim ile eğlenmek ve eğlenmelerine vesile olmak beni çok mutlu etti. 

Samimi röportajınız ve destekleriniz için, kendim ve grubum adına çok teşekkür ediyorum. Yeni yılda tüm sevdikleriniz ile birlikte mutlu ve sağlıklı günler geçirmenizi diliyorum.

Biz de sizlere çıktığınız bu yolda şans ve başarı diliyoruz. Yolunuz açık olsun. 

Önceki ve Sonraki Yazılar