Faik Öztrak'tan ekonomi açıklaması!

Faik Öztrak'tan ekonomi açıklaması!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak açıklamalarda bulundu.

Öztrak'ın açıklamaları şöyle oldu:

5 Temmuz 2021 Değerli Basın Mensupları; Bugün Başbağlar Katliamı ’nın yıl dönümü. Başbağlar, toplumsal hafızamızda büyük bir acının adıdır. Bundan tam 28 yıl önce, Erzincan’ın Başbağlar köyünde, Bölücü terör örgütü, 33 yurttaşımızı katletti. Köyü ateşe verdi. O ateş, o gün bugündür, yüreklerimizi yakıp kavuruyor. Bölücü terör örgütünü bir kez daha lanetliyor, Yaşamını yitiren 33 yurttaşımızı rahmetle anıyoruz.

Erdoğan Şahsım Hükümeti, Temmuz’da, “Ekonomi şahlanacak” dedi. Şahlanan; Evlerimize gönderdikleri faturalar, Çarşı, pazardaki etiketler ve enflasyon oldu. Erdoğan şahsım hükümeti, Zam, zulüm oldu, Milletimizin üzerine yağıyor. Temmuz ayına girerken, Önce yüzde 15 elektrik zammıyla çarpıldık. Sonra doğalgaz fiyatlarına yapılan, yüzde 12 ile yüzde 20’lik, Sözde “güncellemeyle” yandık. Yetmedi üzerine LPG’ye gelen yüzde 8’lik fiyat artışıyla, Ne yapacağımızı şaşırdık.

Aileler perişan, Esnaf perişan, Çiftçi perişan, Sanayici perişan. Sadece bu üç zammın, TÜİK’in makyajlı enflasyonuna doğrudan katkısı, 0,8 puan. Dolaylı etkileriyle birlikte ise 1,5 puan. Zamların zamanlamasındaki hinlik de cabası. TÜİK’in makyajladığı enflasyona, Bir de zaman ayarı yaptılar. Zam yağmuru, Temmuz ayına kaydırılarak, 11 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisine, Yılın ikinci yarısında verilecek aylık zammı törpülendi.

5,5 milyon memur ve memur emeklisinin, İlk altı ay için alacağı enflasyon farkı düşürüldü. Bu zamları, Temmuz ayına öteleyerek, Her bir memurun aylık 70 lirasını, Her bir memur emeklisinin de aylık 49 lirasını kestiler. Yılın ikinci yarısında, Sadece memur ve memur emeklisinin evine girecek, Toplam 2 milyar 63 milyon lira, Erdoğan Şahsım Hükümeti tarafından, İnce işçilikle gasbedildi.

kapak_163509-002.jpg

Anlaşılan millete “porsiyonları küçültün” diyen Saray, İşi şansa bırakmadı. Milletin porsiyonunu, Daha midesine girmeden küçülttü. Sarayın beslemeleri, yanaşmaları, Zencefilli Somonlu Suşileri, Kornişona Sarılı Dana Rozbifleri, Susamlı Levrek Simitlerini, Ejder Meyveli Smoothie eşliğinde, Rahat rahat götürsün diye… Sarayda debdebe, şatafat ve israf sürsün diye… Milletin porsiyonlarına çöktüler. Bugün, Haziran enflasyonu açıklandı. TÜİK’in makyajlı rakamlarıyla, Tüketici enflasyonu yüzde 1,94 oldu. Yılın ilk altı ayında, TÜİK ’e göre enflasyon yüzde 8,45 oldu.

Bağımsız iktisatçılardan oluşan, Enflasyon Araştırma Grubuna göreyse 6 aylık enflasyon yüzde 19,16. Arada iki kattan fazla fark var. Diğer taraftan TÜİK’e göre yıllık enflasyon, 2019 Mayıs ayından bu yana, en yüksek seviyesine çıktı. Şahlanan ekonomi değil enflasyon oldu. Son bir yılda: Benzinli otomobil fiyatı yüzde 107. Televizyon yüzde 100. Bulaşık makinesi yüzde 74 zam gördü. Gençlerin yuva kurması, Milletin araba alması artık hayal oldu. Erdoğan Şahsım Hükümeti, Mutfakların bereketini kaçırdı. Millet ne yapacağını şaşırdı.

Bayram geliyor. Küçük baş kurbanlık 1.500 TL, büyük baş payı 2.000 TL olmuş. Emekli bayram ikramiyesini bekliyor. Bu sefer emekliyi enflasyona ezdirmeyin. 2.000 TL verin de emekli de kurban kessin aileleriyle bayramda bir kap et yemeği yesin. Ama enflasyon fırtınasında, Turpun büyüğü heybede duruyor. Haziran’da üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, 25 puanla, Tüm zamanların rekorunu kırdı. Çekirdek enflasyon göstergeleri de, Tüketici enflasyonun üzerinde kalmaya devam ediyor.

Enflasyonun daha da azacağının işaretlerini veriyor. Enflasyon dünyanın en acımasız vergisidir. En çok da fakirin, fukaranın satın alma gücünü, Aç fare misali gizlice tüketir. Usta Şairimiz Can Yücel ne güzel demiş; “Ekmeğe zam Tuza zam, Doğru söyleyene dam.” Erdoğan Şahsım Hükümeti, Genel Başkanımızı, Doğruları söyledi, Milletin hakkını, hukukunu savundu, Zulme karşı sessiz kalmadı diye, Damda 4 yıl yatırmakla tehdit ediyor.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi’yiz. “Hak, hukuk, adalet” diyerek, Tehdit ettiğin Genel Başkanımız Adalet yürüyüşünü yapan, Dünya demokrasi tarihine geçen kişidir. Biz demirden korksak trene binmeyiz. Bizler zulmü alkışlayan, Zalimi seven olmayız. Biz biliriz ki; “Haksızlık karşısında susan, Dilsiz şeytandır.” Zam zulmüne sessiz kalamayız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.