Foça'da hayat boyu öğrenmeye devam!

Foça'da hayat boyu öğrenmeye devam!

Yılda iki kez olması gereken ancak pandemi kısıtlamaları nedeniyle gerçekleştirilemeyen Foça İlçe Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu Toplantısı ilçe kaymakamlığında yapıldı.

Foça Kaymakamlığı Kibele Toplantı Salonu’nda Kaymakam Ali Çetin başkanlığında yapılan toplantıya; Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Okur, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kemal Bulut, İlçe Sağlık Müdürü Gülhan Çavuşoğlu, İlçe Kültür ve Turizm Müdürü Samir Büyükkaya, bazı okul müdürleri, ilçe; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Gençlik ve Spor, Tarım ve Orman, Emniyet Müdürlükleri, Jandarma, İlçe Halk Kütüphanesi, dernek, esnaf ve meslek odaları ile bazı basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

katilimcilar-3-001.jpg

Hayat boyu öğrenme ile eğitim düzeyini ileri taşıyan ülkeler var

Açılış konuşmasını yapan Foça Kaymakamı Ali Çetin, okuma yazmadan meslek edindirmeye, dil öğretiminden sanat dalları eğitimlerine çok geniş bir alanı kapsayan Hayat Boyu Öğrenme’nin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Ali Çetin bu alanda eğitimini ileri seviyelere taşıyan ülkeler ve sistemlerden örnekler vererek bilgilendirme yaptı.

Foça Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kemal Bulut komisyon toplantılarının her yıl Ocak ve Ağustos aylarında olmak üzere iki defa yapıldığıı, ancak kısıtlamalar nedeniyle pandemi döneminde yapılamadığını söyledi. Kemal Bulut;” Eğitim bir bütün ama, bir örgün eğitim var, bir de yaygın eğitim. Biz hayat boyu öğrenme kurumu olarak yaygın eğitim bölümünü oluşturuyoruz. “dedi.

dfgjnksmldosf-001.jpg

Kemal Bulut pandeminin izin verdiği ölçüde gerçekleştirdikleri çalışmaları bir sunumla katılımcılara aktardı. Sunumda 2020 - 2021 döneminde 88 kurs açıldığını, bunların 6’sının halen devam ettiğini, 1438 kursiyerin eğitim aldığını açıkladı. Diğer kurslarda en az 6 kişi olması gerekirken okuma yazma kurslarının 1 kişi için bile açılabildiğini dile getiren Bulut kursların yanısıra ilçede sayısı 960’ı bulan Açık Öğretim Ortaokul ve Lise öğrencilerinin işlerinin de kendileri tarafından yürütüldüğünü anlattı. “Bu haliyle Foçanın en büyük eğitim kurumuyuz” diyen Kemal Bulut 31 Ekim – 15 Kasım 2020 arası İzmir Depremi, 20 Kasım 2020- 11 Ocak 2021 Pandemi kısıtlamaları, 30 Nisan- 18 Mayıs 2021 Tam kapanma nedenleriyle eğitimlerin kesintiye uğradığını bildirdi. En büyük sorun olarak, kendilerine ait yada tüm kursları aynı yerde yapmalarına olanak sağlayacak bir bina olmamasını gösterdi.

Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Okur yeni geliştirilen proje ile önümüzdeki dönemde, ilçedeki 8 okulda, bazı derslikleri Hayat Boyu Öğrenme mahalli olarak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne tahsisi için işbirliği yapacaklarını söyledi.

Aşılama yaşı 16’ya düştü

İlçe Sağlık Müdürü Gülhan Çavuşoğlu’da aşı faaliyetleri ile bilgilendirmeler yaptı. Çavuşoğlu pandemi nedeniyle hastanede yatan hastaların yüzde 95’inin aşılarını tamamlamayanlardan oluştuğunu, tüm aşılarını yaptıranlardan hasta olanların oranının yüzde 5’in altında olduğunu, sadece sağlık merkezlerinde ve birimlerinde değil, ilçenin muhtelif yerlerinde aşılama stantları açtıklarını ve aşılama yaşının 16’ya kadar düştüğünü açıkladı..

İhtiyaç ve eksikler konusunda ki görüş ve önerilerin alınmasının ardından toplantı sona erdi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.