GELECEK PARTİSİ, İZMİR’DE MÜBADELEYİ ANDI

GELECEK PARTİSİ, İZMİR’DE MÜBADELEYİ ANDI

30 Ocak 1923 Tarihinde imzalanan karşılıklı ve zorunlu olarak "Nüfus Mübadelesi"ni öngören anlaşmanın 97’nci yıldönümünde kendisi de Girit göçmeni olan Gelecek Partisi İzmir il Başkanı Cem Kavur, İzmir Girit Mübadilleri Derneği’ni ziyaret etti. 

23 Ocak’ta İzmir İl Başkanlığı görevine atanan Cem Kavur, ilk STK ziyaretini Karabağlar ’da bulunan İzmir Girit mübadilleri Derneği’ne gerçekleştirdi. Dernek başkanı Mustafa Bung ve yönetimi tarafından sıcak bir şekilde karşılanan Kavur, İzmir'de Girit göçmenlerinin varlıklarını nasıl sürdürdüklerini, geleneklerini nasıl koruduklarını ve İzmir için neler yaptıklarını konuştu.

Dernek Başkanı Mustafa Bung, Cem Kavur’un il başkanı olarak atanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek “ Mübadelenin 97’nci yıldönümünde İzmir’e Bir Giritli il başkanının atanması bizi çok sevindirdi. İzmir’de mübadil kuşaklardan gelen çok sayıda vatandaşımız yaşıyor. Aynı coğrafyadan geldiğimiz ve aynı ortak acıları yaşadığımız hemşerilerimizin siyasette etkin olmaları önemli bir gelişmedir. İzmir’in demografik yapısı göz önüne alındığında umarım bu durum diğer siyasi partilere de örnek olur” dedi. 

gg-002.jpg

KAVUR’A TAM DESTEK
Sözlerine devam eden Başkan Bung, “Cem Kavur’u ve ailesini bende dernek yönetimimizde yakından tanıyoruz. Özellikle babası değerli bir büyüğümüzdü. Girit mübadilleri içinde müstesna bir kişilikti. Biz kendisine her zaman destek verdik bu desteğimiz il başkanlığı vesilesiyle de artarak devam edecektir” dedi. 

Başkan Kavur’da dernek başkanı ve yönetimine teşekkür ederek, “ 23 Ocak’ta Ankara’da Sayın Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından görev şahsıma tevdi edildi. İl binamızı ivedilikle tuttuk. Şu an tadilat halinde ama biz sahada çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” dedi

Günün anlam ve öneminden bahseden Kavur,  mübadelenin 97. yıl dönümünde Anavatan Türkiye’ye göç edenlerin çocukları ve torunları olarak yaşanan dramları unutmadıklarını söyleyerek mübadeleye tabi tutulanların yüzlerce yıldır ekip biçtikleri topraklarını, ev, işyerlerini, ibadet ettikleri camileri, sevdiklerinin mezarlarını 30 Ocak 1923 tarihinde imzalanan Mübadele sözleşmesi ile geride bıraktıklarını hatırlattı. Birinci kuşak mübadillerin memleket hasretiyle öldüğünü belirtti

MÜFREDATA KONULMALI

Sözlerine devam eden Kavur, “Mübadele bizim için sıradan bir olay değildir. Mübadiller dışındakiler pek bilmez ama büyük trajediler yaşanmıştır. Mübadele Sözleşmesinin imzalandığı tarihten önce ve sonra Girit’ten, 12 Adalar’dan, Batı Trakya’dan, Mora’dan, Teselya’dan ve Makedonya Bölgesinden; kısacası bugünkü Yunanistan sınırları içinde kalan yerleşim yerlerinden  gelen insanlar bir günde evlerini bıraktılar. Limanlarda, tren istasyonlarında kurulan çadırlarda haftalarca, aylarca beklediler. Çoğu yolcu taşımaya elverişsiz olan gemilerle olmak üzere iki ülke arasında günler, haftalar süren yolcuklar yaptılar. Bu uzun ve zahmetli yolculuk sırasında yaşamını kaybeden yakınlarını denize verdiler. Yetersiz beslenmeden ve kötü fiziki koşullardan ötürü hastalanarak ölenler oldu. Aileler dağıldı. Yeni vatanlarında uzun süre uyum güçlüğü çektiler. Mübadele  ve Lozan Barış Antlaşması konusunda eksik bilgilendirmenin önüne geçilmesi için ,Türkiye’nin siyasi tarihinin öğretilmesinin yanı sıra mübadele konusunun da milli eğitim müfredatına alınmasını, ortaokullarda ve liselerde mübadelenin insani ve siyasi yönünün okutulmasını, öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda bir çalışma yapılması teklifini de partimizin yetkili organlarına sunacağım. Savaşlarda, göç yollarında ve terör saldırılarında yaşamını yitirenleri saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

0-200.jpg
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.