'Girişim Kampüsü 4' Eğitimleri Başladı

'Girişim Kampüsü 4' Eğitimleri Başladı

LİYAKAT (Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği) ve Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü liderliğinde dört yıldır gerçekleştirilen Ege bölgesinin en büyük girişimcilik yarışması 'GİRİŞİM KAMPÜSÜ 4' projesinde 27 proje finale

Her yıl gerçekleşen 'Girişim Kampüsü' projesine bu yıl rekor düzeyde başvuru sayısı gerçekleşmişti. Başta LİYAKAT DERNEĞİ olmak üzere, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, Bornova Belediyesi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) ortaklıyla gerçekleşen “Girişim Kampüsü 4” projesinde bu yıl büyük bir artışla 209 proje yarışmaya katılmak için başvuruda bulundu. 18 yaşını doldurmuş, daha önce hiç bir yarışmada ödül almamış iş fikirleri sahipleri katılabildiği ve 14 adet projenin başvuru kriterlerine uygun olmadığı için elendiği projede, 195 adet proje ön değerlendirme yapacak olan 12 kişilik ön jüri karşısına çıktı. Ocak ayı sonuna kadar yapılan 209 adet başvurudan, 195 adet projenin yarışmaya girmeye hak kazandığı yarışmada, 27 proje sahibi finalist olarak workshop eğitimlerine başladı.

Aday proje sahiplerine geri dönüş yapılarak akademisyen eğitimlerinin başladığını belirten LİYAKAT Proje Lideri İlhan Başar. ‘Başta İzmir olmak üzere Türkiye'de girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına, sürdürülebilir bir 'girişimcilik ekosistemi' oluşturulmasına ve bu doğrultuda yeni iş alanları yaratılarak işsizliğin azaltılmasına katkı sağlamayı amaçladığımız Girişim Kampüsü projesi çerçevesinde, yaratıcı girişimci adayları konunun uzmanları ile bir araya geldi. Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilen eğitim programında adaylar, girişimcilik ile ilgili akademik eğitimlere katıldı’

Akademisyenler, LİYAKAT üyeleri, İZKA yöneticileri olmak üzere iş kadınları, işadamları ve profesyonel yöneticilerden oluşan 12 kişilik ön jürinin yaptığı değerlendirme sonucu finale kalan proje sahiplerinin şirket kuruluşu, vergi mevzuatı, muhasebe işlemleri, sosyal girişimcilik, marka ve patent uygulamaları, etkili sunum teknikleri, iş planı hazırlama ve iş hukuku gibi konularda eğitimler aldığını belirten Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilmler Fakültesi Dekanı Jülide KESKEN; Dr.Mustafa Bulut, Bornova Belediyesi'nden Hasan Çimen, Avukat Mustafa Şenel, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin Deniz Eriş, Yönetim Danışmanı İlhan Başar ve Avukat Hatice İşlekel'in sunumları ile gerçekleşen workshoplara katılımın oldukça yoğun olduğunu belirtti.

LİYAKAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi,

"Girişimcilik, son yıllarda tüm dünyada hissedilen küresel krizlerin de etkisiyle başta ekonominin yeniden canlandırılması sonrasında gerek yatırımların gerekse toplumsal refahın arttırılması açısından giderek daha çok önem kazanmaktadır. İşsizliğin önüne geçmek doğru politikaları uygulamaktan geçiyor. Bu politikaları uygularken atılması gereken gerekli adınlardan biri de girişimciliği teşvik etmek ve önündeki bürokratik ve ekonomik engelleri kaldırarak girişimcinin iş ve istihdam yaratma potansiyelini daha çok ortaya çıkarmaktır. LİYAKAT Derneği olarak biz, bu misyonu yükleniyor ve amacımız doğrultusunda girişimcilik projeleri yapıyoruz. Sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılan “GİRİŞİM KAMPÜSÜ” projesi, 2012 yılında inovatif fikirleri olan kişileri bulmak ve ülkemize yeni girişimciler kazandırmak amacı ile ortaya çıktı. Projemizin amacı genç beyinlere ve yeni fikirlere destek olmak. Bu amaç doğrultusunda ilk iki yılında Ege Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ile yürüttüğümüz projemize geçen sene Bornova Belediyesi, bu sene ise İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile İzmir Kalkınma Ajansı da dahil olarak bizleri onurlandırdı. Bu yıl KİPA ana sponsorluğunda, İKEA CO sponsorluğunda gerçekleşen projemize destek olan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

12 Mayıs'ta sonuçlanacak yarışma sonucunda projede; jüri değerlendirmesi sonucunda bu yıl da ilk üç dereceye giren iş fikrine ve bir sosyal girişimcilik projesine toplam 15.000 TL para ödülü ile projenin ana sponsor olan Kipa tarafından seçilen bir projeye KİPA Özel Ödül’ü verilecek.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.