1. YAZARLAR

  2. Dr. Derya Güneş

  3. GÜNEŞLE GELEN SAĞLIK -- VİTAMİN D
Dr. Derya Güneş

Dr. Derya Güneş

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜNEŞLE GELEN SAĞLIK -- VİTAMİN D

A+A-

Vücutta karaciğerde ve yağ dokuda depolanan n D vitamininin %95’i ciltte güneş ışınları sayesinde üretilmekte iken % 5 kadarı besinlerle elde edilmektedir. Bu besinlerin başında mantar, yumurta, balık, peynir, süt, yoğurt ve tereyağı gelir.

D vitamini eksikliğinde en sık görülen belirtiler yaygın ağrı, kemik ağrıları, kuvvet kaybı, aşırı terleme,  saç dökülmesi, uyku bozuklukları kilo alma ve depresyondur. Ayrıca D vitamini eksikliği şeker hastalığı, hipertansiyon ve kalp hastalıklarına öncülük etmektedir. Kronik sırt ağrısı olan bireylerin yarısında D vitamini eksikliği vardır. Aşırı terleme D vitamini replasmanından en çok fayda gören semptomlar arasındadır.  D vitamini eksikliği ile meme, akciğer, kalın barsak kanseri arasında yakın ilişki bulunmuştur. Özellikle gebelikte D vitamini eksikliği annede hipertansiyon- diyabet – erken doğum -  preeklampsi riskini artırmakta,  bebekte de kas ve kemik sağlığını yakından etkileyen sonuçlara neden olmaktadır.

Bazı gruplarda özellikle kapalı ortamda çalışanlar, kronik böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar, mide ameliyatı geçirenler,  beslenme bozukluğu olanlar, yaşlılar ve diyabetiklerde D vitamini eksikliği daha sıklıkla görülmektedir. D vitamini eksikliğinin tedavisi özellikle kas- iskelet sistemi, bağışıklık sistemi,  kalp sağlığı ve metabolizma açısından çok faydalı olacaktır.

D vitamini güneş ışınlarının etkisi ile deride sentez edilebilirken özellikle yüksek koruyucu faktörlü kremlerin kullanımı ve güneşin zararlı etkileriyle ilgili bilinçlenme sonrası D vitamini eksikliğine daha sık rastlanır olmuştur. Oysa ki her gün 15 dakika kadar ön kolun güneş ışınları ile temasının gerekli D vitamini sentezi için yeterli olacağı bilinmektedir.

D vitamini eksikliğinden şüphelenilen durumlarda kanda düzey bakarak tanıyı koymak mümkündür. Yerine koyma tedavisi gereken durumlarda ek hastalıklar ve durumlar gözönüne alınarak doz ve süre belirlenerek tedavi planı çizilebilir ve kontrol tetkikleri ile tedavinin yeterliliği konusunda karar verilebilir.

Hepinize sağlıklı bol güneşli günler dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum