1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gürer, “Karantinalı araziler incelensin”
Gürer, “Karantinalı araziler incelensin”

Gürer, “Karantinalı araziler incelensin”

CHP Milletvekili Gürer, patates hastalıkları için  Meclis Araştırma önergesi TBMM verdi.

A+A-

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırma Önergesinde, patates siğili hastalığı nedeniyle karantina altına alınan arazilerin incelenmesi ve gerekli analizlerin yapılarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Gürer, önergesinde ülkemizde patates yetiştiriciliği yapılan 71 ilden 25’inde patates siğili hastalığından dolayı üreticilerin sorunlar yaşadığına dikkat çekti. 

1999 yılında ülke genelinde 6,5 milyon ton üretimi olan patates 2018 yılında, 4,5 milyon ton üretime kadar gerilediğine  belirten Gürer, giderek genişleyen bu hastalıkla mücadele yanında yapılan düzenlemelerde oluşan mağduriyetlerin olduğuna vurgu yaptı.

25 ildeki karantinaya tabi zararlı organizma tespiti nedeniyle 141 bin 650 dekar patates üretim alanında patates ekiminin yasaklandığını anımsatan Gürer, “Patates ekimi yasaklanan bölgelerde münavebe önerilmiştir. Alternatif ürün eken üreticilere destek verildiği belirtilmektedir.  Belirli alanlarda Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon gibi illerdeki bazı bölgelerde karantina nedeniyle patates ekimi yasaklanmıştır. Bu durum yaygınlaşmamalı ve karantina alanlarında toprağın korunup değer bulması için çalışmalar yapılmalıdır” diye konuştu.

Patates siğili nedeniyle, binlerce dekar alanın patates tarımına kapatıldığını ve karantinaya alındığını hatırlatan Gürer, Karantina altına alınan bu arazilerin ıslahı ve alternatif ürün üretiminin teşvik edilmesinin sağlanamamış olmasının üzüntü verici olduğunu vurguladı. 

Patates üretiminde yaşanan sorunun büyüklüğüne dikkat çeken Gürer, “Yemeklik dane baklagil üretiminin Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile sözleşmeli ve satış serbesti bir şekilde desteklenmesi ise beklentidir. Bu alanlarda ekilmesi; ekonomiye katkı sağlayacağı gibi tarımsal işsizliği de azaltacaktır. Ayrıca uygulanan arazi toplulaştırması nedeniyle bazı tarlalar karantina bölgesinde olmamasına rağmen patates tarımına yasaklı veya karantina bölgesine dönüşmüştür. Karantina altındaki tarım arazilerinin incelenmesi ve gerekli analizlerin yapılarak yeniden düzenlenmesi mağduriyetleri giderecektir. Bu bağlamda ülkemiz genelinde sorunun irdelenip araştırılması ve ekim yasağı uygulanan yerlerde durumun incelenmesi şarttır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.